Kultúra 2015. 03. 26.

Matica v Komárne sa mení na sídlo krvavého grófa

Vlad Tepes, známy skôr ako gróf Drakula z Transylvánie, krutou rukou vládol svojmu ľudu. No hovorí sa o ňom aj ako o výbornom a udatnom bojovníkov. Turci ho naučili bojovať a nabodávať svojich protivníkov na koly. Túto svoju, pre dnešnú dobu, šialenú zručnosť neskôr otočil proti nim. Názory na tohoto vládcu sa líšia, u nás ho preslávil najmä slávny román Brama Stokera – Gróf Drakula a v deväťdesiatych rokoch muzikál storočia, z autorskej dielne Karla Svobodu, Zdeňka Borovca a Richarda Hesa, pod režisérskou taktovkou legendárneho Jozefa Bednárika.
V Komárne vzniká úplne nové spracovanie. Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pozná v širokom okolí snáď každý milovník divadla. Hoci sú amatérskym zoskupením, ich výkony sú často porovnávané s profesionálmi. Niet sa čomu čudovať. Výprava i naživo spievané originálne piesne, či naozaj náročné tanečné choreografie sú obrovským lákadlom pre divákov. Na svojej domácej pôde odohrali desiatky predstavení a nie je výnimkou, že súbor aj vycestuje. Niet teda divu, že hoci “dramaťákov” čaká do prezidentskej premiéry nového dielka ešte viac ako sto hodín skúšok, sú už vopred vypredané štyri predstavenia zo zatiaľ naplánovaných 12 repríz.
Takmer päťdesiat hercov a tanečníkov rôzneho veku (od 12 – 40 rokov) už pol roka pripravuje nové a doteraz najväčšie dielo. Muzikál s upírskou tematikou ponesie názov Slečna Loreline, nie je však tajomstvom, že “krvavý gróf” je jednou z hlavných postáv muzikálu s 18 originálnymi skladbami.
Dvojhodinové predstavenie rozpráva príbeh transylvánskeho kniežaťa, ktorý svojím životom, ale i skutkami, urazil Boha. Anjeli sa ho rozhodnú potrestať a spravia z neho i jeho dvorných dám po krvi prahnúce bytosti, ktoré prechádzajú životom zbavené akýchkoľvek citov. Ubieha viac ako dvesto rokov, keď sa gróf stretáva s dcérami rodu Hohenzollern, slečnami Loreline, Mínniou a Emilly- Gróf zrazu pocíti najvyšší cit – lásku. Avšak v jej najkrutejšej podobe.
Príbeh veľkolepým spôsobom zobrazuje nielen ako sa s Drakulom vysporiadajú anjeli, či ako sa on vysporiada s trestom, ale opisuje aj komplikovaný vzťah matky a dcéry. Nejde však o drámu v pravom slova zmysle, príbeh je okorenený postavami alchymistov, ktorí mu dodávajú nielen mystiku, ale aj humor. Na svoje si tak príde vskutku každý divák bez rozdielu veku či divadelného vkusu.

O originálne kostýmy, nádhernú veľkolepú scénu či špeciálne efekty sa starajú už profesionáli, v týchto chvíľach sa dokončujú posledné úpravy náročnej scény, pre potreby predstavenia bolo treba dokonca vynoviť svetelný a zvukový park divadelnej sály v Dome Matice slovenskej v Komárne. Väčšinu financií, a skutočne nešlo o malý obnos (rozpočet projektu dosiahol sumu 48 000 €), získal dramatický krúžok od súkromných firiem. Keďže nejde o profesionálne teleso, štátne dotácie, či dotácie kraja sú len minimálne. Mesto Komárno z rozpočtu pre kultúru vyčlenilo dramatickému krúžku 2 000 €.
Muzikál bude mať svoju slávnostnú premiéru 25.4.2015, na úvod Komárňanských dní. Autori zatiaľ naplánovali “len” 12 repríz, ale ako sa vyjadrili, radi by zopakovali úspechy z predošlých projektov a dosiahli minimálne dvadsať repríz na domácej pôde. To všetko však záleží od toho, či aj tentokrát zaujmú divácku verejnosť.

-JP-