Kultúra 2012. 02. 23.

Matičný ples aj tento rok na výbornú!

138 ľudí sa výborne bavilo na 41. Matičnom plese v Komárne.

Pri výbornej hudobnej formácii Vegett a ľudovej hudbe folklórneho súboru Dunaj vydržali plesajúci doslova až do rána. Organizátori odchádzali z historických priestorov reštaurácie Bastion (vytvorená v pevnostnom systéme mesta Komárno) s poslednými hosťami o pol siedmej ráno síce unavení, ale výsostne spokojní.

Hostia, medzi ktorými nechýbal predseda Matice slovenskej Marian Tkáč či primátor mesta Komárno Anton Marek, si akciu pochvaľovali a odchádzali so slovami, že matičný ples určite nevynechajú ani v budúcnosti. Ples sa niesol vo veľmi priateľskej atmosfére, čo výrazne prispelo jeho účelu. Výťažok z plesu totiž poputuje na dobré účely. Sumu si rozdelia dve umelecké telesá, folklórny súbor Dunaj a Dramatický krúžok Gymnázia Ľudovíta Jaroslava Šuleka pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Komárne.

Tí prví menovaní kúsok zo svojho repertoáru na plese aj predviedli. Za zmienku určite stojí, že jeden z hostí, podnikateľ z Očovej, ktorý je zároveň dlhoročným sponzorom Podpolianskych slávností v Detve, bol natoľko prekvapený výkonom folkloristov z Komárna, že pri ukončení tomboly venoval „ďalšiu“ prvú cenu a to týždňový pobyt v Chorvátsku s kurzom jachtingu. A to preto, aby podporil súbor v jeho činnosti. Tak sa pridal k dvadsiatke sponzorov, ktorí radi takýmto spôsobom podporili Maticu slovenskú v Komárne a hlavne mládež, ktorá ju reprezentuje.

Matičiari tak okrem dobrej nálady a skvelého jedla rozdávali aj ceny v podobe víkendových relaxačných pobytov, darčekových košov s luxusnou kozmetikou, či značkovým vínom. Predseda MO MS v Komárne Jozef Černek vyjadril vďaku členom výboru, ktorí sa podieľali na neľahkej organizácií plesu.  „Najdôležitejším darom nakoniec nebol obnos prevyšujúci sumu 700 €, ktorá poputuje na umenie mladých v Komárne. Tou najdôležitejšou hodnotu plesu bol pocit spolupatričnosti. Pocit ľudí, že príjemnou formou mohli podporiť dobrú vec a prispeli k jednotnému pocitu priateľstva, ktorý  v dnešných časoch má cenu zlata,“ uviedol Černek vo svojom záverečnom príhovore.

TEXT: ROJA

Vyjadrite svoj názor