Šport 2012. 02. 10.

MBK Rieker Komárno si prinieslo z Nitry skvelé druhé miesto!

Vraciame sa k finálovému turnaju Slovenského pohára v basketbale, ktorý sa v uplynulý víkend uskutočnil v Nitre.

Basketbalisti ďakujú početnej enkláve fanúšikov, ktorí merali cestu do Nitry. (autor: Peter Barath)

Prvý hrací deň poznačili rozhodcovia
Do víkendového turnaja o Slovenský pohár nastúpili hráči MBK Rieker Komárno v atraktívnom piatkovom večernom čase proti zaujímavému súperovi. Ešte pred tým sa ale stretli Handlová s Prievidzou (postúpila Handlová po víťazstve 78:87) a v prvom zápase Svit so Spišskou Novou Vsou (postúpila Spišská Nová Ves po víťazstve 84:85).

Práve prvý zápas mal pre účastníkov i organizátorov trpkú príchuť, ktorá sa nevytratila ani počas ďalšieho priebehu turnaja. Rozhodcovia totiž uznali kôš Correyho Jeffersona, ktorý opustil ruku strelca až po záverečnom klaksóne. Sviťania tak museli neprávom cestovať domov a to aj napriek tomu, že rozhodcovia neskôr svoje fatálne pochybenie priznali po zhliadnutí videa.

K poslabším výkonom rozhodcom sa neskôr vyjadrovali tak basketbaloví fanúšikovia, ako aj funkcionári. “Nechcem byť nekorektný k súperovi, ale to, čo dlhodobo predvádzajú slovenskí rozhodcovia, je niečo veľmi zlé,” povedal pre portál eBasket po zápase Komárno – Levice Peter Bálint, tréner žlto-zelených.

Komárno znova porazilo Levice
Práve s víťazmi-nevíťazmi, no postupujúcimi Spišiakmi sa stretol víťaz derby zápasu medzi Komárnom a ONYXom Levice. Zápas sledovalo asi päť stoviek divákov, ktorí sa napriek trochu pomalšiemu tempu mali na čo pozerať. V prvom polčase pôsobili trochu basketbalovejšie Levičania. No napriek tomu, že vyhrávali v úvode 0:7, nedokázali si v ďalšom priebehu zápasu vypracovať vyšší náskok.

Už v druhej minúte sa nepríjemne zranil Vladimír Klár, ktorý už do ďalšieho priebehu turnaja nenastúpil. Prvý polčas sa skončil za mierneho náskoku Levíc, no už do konca tretej štvrtiny bolo vo vedení Komárno a to si svoj malý náskok udržalo i napriek veľkej snahe a poslednému útoku Levičanov.

MBK Rieker Komárno – Onyx Levice 72:70 (14:18, 35:37, 49:48).
Body: Jones 16 (7 asistencií, 8 získaných faulov), Bilič 13, Szabó 10, Dubovský 8, Johnson 7 (12 doskokov, 2 bloky), Kratochvíl 7, Bílik 6, Keller 5, Klár 0.

Klárova budúcnosť zatiaľ nejasná

V stretnutí s Levicami sa nešťastne zranil slovenský krídeľník Vladimír Klár.

Zranenie vyzeralo byť už na prvý pohľad vážne. Koleno opuchlo, čo indikovalo problémy so šľachami. Vlado sa v druhej minúte pokúsil o vnik do obrany súpera. “Bolo to pri vniku, ako som snažil obísť obrancu. Neviem úplne presne ani ja, čo sa stalo. Myslím, že som zabrzdil viac, ako som chcel, koleno mi vyskočilo a vrátilo sa späť,” spomína na nešťastný moment Vlado.

Situácia okolo zdravia služobne momentálne najstaršieho hráča na súpiske Komárna je zatiaľ neistá. Vyšetreniami lekári diagnostikovali natiahnutie postranných väzov a natrhnutie predného krížneho väzu. “Preto mi to aj natieklo a vyberali mi z toho krv,” hovorí Vlado Klár. “Doktori sa zatiaľ vyjadrili tak, že to musí týždeň zostať v kľude a potom sa určí čo ďalej. Je tam aj taká možnosť, že sa mi to zrastie bez operácie ale to musia posúdiť oni,” dodal. My dúfame, že sa Vladovi podarí dostať do poriadku čo možno najskôr.

Proti Spišiakom presvedčivo
Sobotný prvý štvrťfinálový zápas dal dokopy Komárno a Spišskú Novú Ves. Komárňania boli vo vedení prakticky od začiatku zápasu, v 6. minúte už viedli o 10 bodov a tento náskok si držali do konca druhej časti hry. Úvod druhého polčasu Obuvníkom ale nevyšiel a Spišiaci sa dotiahli na rozdiel jediného bodu. To už bolo ťažké zaťahovať ručnú brzdu, no podarilo sa a MBK Rieker Komárno napokon vyhralo 76:69.

MBK Rieker Komárno – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 76:69 (21:20, 45:36, 65:60).
Body: Keller 19 (7 doskokov, 2 bloky), Bilič 14, J.Jones 12, Johnson 10 (8 doskokov), Bílik 9, Szabó 4, Kratochvíl 4, Dubovský 4

Prvé finále pre Komárno
Na nedeľu sa musel tešiť každý fanúšik basketbalu v Komárne. Prvé finále v novodobej histórii klubu, navyše proti domácej Nitre a početná enkláva fanúšikov z Komárna. To všetko sľubovalo zaujímavý súboj dvoch celkov, ktoré aj v lige siahajú po najvyšších priečkach. V zápase sa ale napokon bohužiaľ prejavili tak kvality, širší káder, ako aj väčšie množstvo energie súpera, ktorý mal menej náročný program v predchádzajúce dva dni.

MBK Rieker Komárno sa ale na finálovej palubovke nestratilo. Hoci v prvej štvrtine mali domáci Nitrania navrch, v druhej časti hry sa Komárňania dotiahli na rozdiel troch bodov, čo pred druhým polčasom sľubovalo ešte zaujímavú zápletku. Hosťom ale nepadlo enormné množstvo trestných hodov a to nielen v nedeľu, ale aj v predchádzajúcich dvoch zápasoch, akoby boli obruče na Klokočine zakliate.

Do poslednej štvrtiny vstupovali tímy za stavu 51:59 pre Nitru, čo ešte ako-tak živilo nádeje na zvrat v samotnom závere zápasu. A k nemu sa Obuvníci aj priblížili, no spornú situáciu pod ich košom za stavu 66:72 posúdili rozhodcovia ako faul na skórujúceho Tomeka, navyše za protesty prišla technická chyba pre lavičku a po týchto dvoch odpískaniach bolo rozhodnuté. Halou sa síce nieslo v nasledujúcich momentoch zborové “Hanba, hanba,” no na výsledku to už nič nezmenilo. Komárno tak odchádzalo zo súboja o Slovenský pohár ako porazené.

BK Bemaco SPU Nitra – MBK Rieker Komárno 85:78 (20:13, 39:36, 59:51).
Body: Bilič 21 (7 doskokov, 6 získaných faulov), J.Jones 18 (z toho 3 trojky), Johnson 17 (11 doskokov, 7 získaných faulov), Szabó 11, Keller 4, Bílik 3, Dubovský 2, Kratochvíl 2.

J. Kratochvíl: “Vnímame to ako úspech!”

Slovenský pohár bol príjemným spestrením sezóny. Tímy si mohli vyskúšať iné kombinácie, inú rotáciu a hráči si mohli zahrať trochu uvoľnenejší basketbal, ako obvykle. Turnaj pre nás zhodnotil český forward v službách Komárna Honzo Kratochvíl.

S akým cieľom ste vstupovali do turnaja?
Nemali sme vytýčený cieľ. Nešli sme tam s tým, že musíme vyhrať, no chceli sme si dobre zahrať a najmä sa nezraniť, prípadne “spraviť” nejaký ten úspech. Jednoducho v pokoji zahrať čo najlepšie, no nič sme nevypustili.

Dve výhry v pavúku, no vo finále prišla prehra a druhé miesto.
Určite to ale vnímame ako úspech. Mali sme dva ťažké zápasy, v ktorých sme zahrali, myslím si, dobre. Najmä Levice boli nabudené a chceli nás poraziť, čo sa im ale nepodarilo.

Prejavili sa predošlé dva zápasy počas finále s Nitrou?
Na konci zápasu s Nitrou už asi nebolo také nasadenie, už sme nemali dosť síl. Hrali sme v úzkej rotácií hráčov, čo v troch dňoch, tri ťažké zápasy a navyše v takejto zime nie je sranda. A k tomu prvý zápas v piatok až o pol ôsmej a hneď na druhý deň už o druhej.

Čo nasledovalo po odohraní finálového zápasu? Mali ste väčšie voľno, ako po tradičnom ligovom zápase?
Niektorí chalani šli domov. Dostali sme od trénera voľno až do utorka, pretože podaktorí hráči mali drobné zranenia, bola veľká únava, takže bolo lepšie, aby sme sa dali dokopy a boli pripravení na ligu.

Na aké nedostatky v hre Komárna poukázal Slovenský pohár?
Stále je čo zlepšovať. Stále máme nedostatky v obrane, kde máme problém s rotáciou. Ale ťažko sa to hodnotí, pretože zápasy boli špecifickejšie, ako tradičné ligové zápasy, predsa len, nešlo o toľko …