Šport 2012. 04. 15.

MBK Rieker Komárno vyhralo prvý zápas finálovej série!

Historické finále je konečne tu! Basketbalisti Komárna a publikum vytvorili počas tejto sezóny neuveriteľne elektrizujúci ošiaľ, ktorý láka čoraz viac ľudí. Takéto športové šialenstvo Komárno ešte nezažilo!

Prvý bod pre Komárno, získať však treba ešte dva!

Základ skvelého basketbalového divadla položili domáci i hostia rôznorodými štvrtinami v prvom polčase. V tej prvej jasne dominovala ofenzívou domáca zostava, ktorú ťahal vpred Johanthon Jones i Martin Bilík – obaja dohromady trafili až päť trojbodových striel. Komárno viedlo 7:0, do konca prvej časti hry zvýšili svoje vedenie na skvelých 32:18.

Tak, ako Martin ukončil prvú štvrtinu, tak druhú otvoril. Jeho zásahom sa dostalo Komárno do 17 bodového vedenia. To bolo aj najvyššie vedenie, pretože Prievidzská légia zapla na plné obrátky a v ofenzíve “točila” loptu takmer rýchlosťou svetla. Troma trojkami sa dostala späť do zápasu a za pomoci Potterovej podkošovej hry sťahovala náskok domácich. Obranne si tiež počínali lepšie hostia, Komárňania chvíľu nevedeli ako dopraviť loptu do koša. Baníci tak  nielenže stiahli, vyrovnali, ale sa aj dve a pol minúty pred koncom druhej štvrtiny dostali do vedenia 41:43. “Po dobrej prvej štvrtine sme nedokázali premieňať strely. Naopak, Prievidžanom padalo takmer všetko,” tvrdí o obrate v druhej časti hry Dominique Keller.

Malý jednobodový náskok si preniesli hostia aj cez polčas. Domácim sa v druhej polovici ale už darilo viac bojovať pod košmi, nedovoľovali súperovi toľko útočných doskokov, ako tomu bolo dovtedy. “V šatni som chalanom povedal, že zápas môžeme otočiť len zvýšenou bojovnosťou a doskokmi. To sa po prestávke aj potvrdilo, eliminovali sme útočné doskoky súpera, získali sme niekoľko dôležitých lôpt,” povedal pre agentúru SITA tréner Komárna František Rón. Prievidžanov pustili Obuvníci len do 5 bodového vedenia a hoci to s Komárnom vyzeralo zle-nedobre, nepustili súpera do vyššieho vedenia. Za zmienku stojí neuveriteľná trojka Jonesa zo záveru tretej štvrtiny. Jones loptu vypúšťal tuho tiesnený nielen časom, ale aj brániacim súperom. Napriek tomu skončila lopta v koši. Následný tvrdý dunk Biliča cez brániaceho Phillipsa, ktorý zároveň Slovinca aj fauloval a ten z trestného hodu upravil na 62:60 postavil halu na nohy.

Prievidžanov môže mrzieť úvodná päťminútovka poslednej časti hry. V nej sa presadzovali len málo a domácim sa podarilo vypracovať si menší náskok, v úvode bodoval Dubovský, neskôr pomohol Keller. Tesne pred polovicou štvrtiny premenil Jones oba trestné hody a upravil na 73:65. Náskok domácich ešte narástol na 9 bodov, hostia sa ale nevzdávali. Poslednú kvapku nádeje im napokon vzal Dominique Keller, ktorý minútu a pol pred koncom zápasu doskočil Bilíkov nepremenený trestný hod pod koši s faulom a zvýšil vedenie domácich už na 82:74. Hosťom nepomohol ani následný oddychový čas a z prvého finálového bodu sa zaslúžene tešili Komárňania.

MBK Rieker Komárno – BC Prievidza 83:77 (32:18, 12:27, 18:15, 21:17) – stav série 1:0
Zostava a body Komárna: J. Jones 23 (4 trojky), Bílik 17 (4 trojky), L. Johnson 11, Kratochvíl 8, Dubovský 7 (Bilič 11, Keller 6, Jurík 0, Szabó 0)
Zostava a body Prievidze: Pelle 16, Godbold 12 (3 trojky), B. Davis 12, Potter 9, Guede 8 (Phillips 10, Livas 10, Averink 0)
TH: 22/14 – 29/17, fauly: 26 – 24, trojky: 11 – 6, rozhodovali: Ženiš, Tomašovič a Lamoš, 1200 divákov (vypredané)

 

Beznádejne vypredané finále

Sobotný deň bol v znamení basketbalového šialenstva v Komárne, ktoré predpovedal aj obrovský záujem o vstupenky na zápas, ktoré sa vypredali už v piatok.

Ani zvýšená kapacita nestačila pokryť dopyt či zo strany domácich, alebo fanúšikov Prievidze, ktorí sa rozhodli svoj tím povzbudiť aj na palubovke súpera. Prevažne korektný fanúšikovský “súboj” v hľadisku bol jednou z tých vecí, pre ktoré sa do haly oplatilo dostať.

“Naši fanúšikovia sú úžasní počas celej sezóny,” povedal na margo úžasnej finálovej atmosféry Dominique Keller, pivot Obuvníkov. Fanúšikovia boli podľa jeho slov veľkou pomocou v ceste za víťazstvom. “Oni nás potlačili, keď sme to v závere potrebovali,” dodal.

V Prievidzi sledovala zápas asi päťstovka fanúšikov na veľkoplošnej obrazovke v CITY Aréne, ktorá je domovským stánkom tamojších basketbalistov. Prenos prenášala televízna stanica CETV. Nám neostáva iné, iba dúfať, že sa podobne basketbalová atmosféra udrží až do konca série, nech je jej výsledok akýkoľvek.

FOTO: Adrián Hráček
VIDEO: Bumm.sk

Vyjadrite svoj názor