Šport 2013. 01. 10.

MBK si napravilo chuť triumfom nad Nitrou

V 25. kole SLOVAK SPORT.TV BASKET extraligy zavítali do Komárna hráči BK EDYMAX SPU Nitra. Zápas bol priamym súbojom o priebežnú prvú priečku v tabuľke.

Od úvodného rozskoku vzali zápas do vlastných rúk domáci basketbalisti. Po trojke hosťujúceho Bilobrka síce Nitra viedla, no v ďalšom priebehu tejto desaťminútovky to bola jasná záležitosť v podaní bielo- červených. V štvrtej minúte viedlo Komárno 12:3, najmä vďaka dvom rýchlym trojkám Martina Bílika a neefektívnej streľbe hostí, ktorí navyše strácali jednu loptu za druhou. Náskok obuvníkov rástol aj naďalej a  po úvodných desiatich minútach svietil na ukazovateli stav 27:15.

Na začiatku druhej štvrtiny „vysokoškoláci“ zlepšili herný prejav. Výsledkom bolo zníženie straty na rozdiel štyroch bodov. Veľká rozladenosť v radoch hostí však znamenala ďalší impulz pre Komárňanov hrajúcich vo veľkej pohode. Mužstvo strelecky ťahali trio Bílik, Thompson a Lowe. V závere prvého dejstva zvyšoval z trestných hodov kapitán Kratochvíl už na rozdiel sedemnástich bodov. Do šatní hráči odchádzali za stavu 43:29 v prospech domácich.

Strelecký koncert vicemajstra pokračoval aj po prestávke. Nitrania sa nedokázali presadiť cez výborne organizovanú defenzívu obuvníkov. Tí hostí dostávali do ťažkých streleckých pozícií, z ktorých skórovali len sporadicky. V dvadsiatej druhej minúte po trojke Lowa viedli domáci najvyšším rozdielom v stretnutí už o dvadsaťdva bodov. Nitriansky tréner Ľubomír Urban reagoval na hrozivé skóre oddychovým časom čo jeho zverencom zjavne pomohlo. Postupne ukrajovali z veľkej straty najmä zásluhou Tomeka a Cadota. Skóre po tejto časti hry bolo 59:47

Zdalo sa však, že sa Nitra k veľkému finišu už nenadchne. Síce sa hosťujúcim hráčom podarilo Komárnu priblížiť v tridsiatej piatej minúte na rozdiel ôsmich bodov, hneď vzápätí však Bílik svojou piatou trojkou v zápase definitívne pochoval šancu hostí na obrat. V záverečných minútach sa stretnutie viac menej už len dohrávalo a o víťazovi nebolo pochýb. MBK Rieker Komárno tak po jasnej prehre v Leviciach potvrdilo, že pondelkové derby bolo len krátkodobým výpadkom.

Obuvníci sú po tomto zápase naďalej stopercentní na domácej palubovke a navyše si upevnili vedúcu pozíciu v extraligovej tabuľke. Už v sobotu však čaká Komárňanov neľahký súboj pod košmi Banskej Bystrice. Komárno do toho!

MBK Rieker Komárno- BK EDYMAX SPU Nitra 76:67 (27:15, 16:14, 16:18, 17:20)

Najviac bodov: Bílik 18 (5 trojok), Thompson 16 (11 doskokov), Lowe 15 – Cadot 18, Kovačevič 13, McClain a Tomek po 9

TEXT: T. Bese

Súhrn výsledkov stretnutí 25. kola

BK Inter Bratislava – BC Prievidza 75:90 (13:26, 18:19, 19:18, 25:27)
Najviac bodov: M. Rančík 22, C. Jackson 16 (4 trojky), Miloševič 13 – Baťka 17 (3), Falkner 16, Powers 14
TH: 9/6 – 17/13, fauly: 18 – 11, trojky: 7 – 9, rozhodovali: Gabara, Tomašovič a Macura, 1200 divákov

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Astrum Levice 76:87 (21:18, 23:28, 18:25, 14:16)
Najviac bodov: Acker 19, Burke 17, Baldovský 16 – Fields 21, Simmons 15, Nuhanovič 11
TH: 19/13 – 16/7, fauly: 17 – 20, trojky: 5 – 10, rozhodovali: Zubák, Pipíška a Šarišský, 1000 divákov

MBK Rieker Komárno – Edymax SPU Nitra 76:67 (27:15, 16:14, 16:18, 17:20)
Najviac bodov: Bílik 18, Thompson 16, Lowe 15 – Cadot 18, Kovačevič 13, McClain a Tomek po 9
TH: 21/14 – 14/10, fauly: 18 – 20, trojky: 10 – 9, rozhodovali: Brziak, T. Lukáč a Hricišin, 760 divákov

BK Handlová – BK Iskra Svit 96:84 (29:24, 22:24, 21:13, 24:23)
Najviac bodov: Vido 26, Bridgewaters 22, Payton 17 – McNeal 21, Henderson 15, Stewart 13
TH: 35/25 – 14/11, fauly: 19 – 29, trojky: 9 – 5, rozhodovali: Kúkelčík, Kovalčík a Doušek, 450 divákov