Šport 2011. 10. 06.

MBK vstúpilo do sezóny víťazne

Basketbalisti Komárna na Štiavničkách nesklamali, no nemali od toho ďaleko.

Domáci Banskobystričania sa po ‚világoši‘ v Spišskej chceli lepšie naladiť, no ušiel im úvod zápasu a kým sa spamätali, viedlo Komárno po štyroch minútach 4:14. Vtedy ťahal tím hlavne Klár, pridal sa aj Jones. Mathis ovládol doskoky, pod košmi v obrane mu dobre sekundoval Kratochvíl. Do konca štvrtiny sa stav menil veľmi rýchlo, košov ku koncu pribúdalo a štvrtina sa skončila vysokým skóre 21:31.

Druhá časť hry už nebola taká dobrá z ó strany Komárna. Prvý kôš dal až po dvoch minútach Jones. V ofenzíve to škrípalo a domáci sa postupne a pomaličky doťahovali, až minútu pred koncom štvrtiny Grznár vyrovnal na 47:47. Skóre sa však domácim otočiť napokon nepodarilo a zásluhou Klára s Jonesom sme vyhrali polčas pomerom 47:51.

V zápase deravých obrán sa po obrátke zopakovala situácia z prvého polčasu. V priebehu tri a pol minúty vyhrávali Komárňania o 10 bodov a skóre aj naďalej narastalo. V tejto časti hry sa konečne prebudil Siniša Bilič a v ofenzívnom koncerte mleli jeho spoluhráči Bystričanov, až vyhrávali dve minúty do konca tretej štvrtiny solídnym rozdielom 56:72. Hostia napokon ešte korigovali na 61:74, no ‚Obuvníci‘ mohli byť spokojní.

To ale netušili, aké prekvapenie majú v rukáve hráči Bystrice. V poslednej štvrtine najprv premenil trojku Grznár, potom Marchyn, Hovaňák a dokonca aj pivot Tasić a razom bol stav po štyroch minútach štvrtej časti hry 75:80. S takýmto rozdielom v skóre tímy bojovali až do poslednej minúty, kde sa však hosťom z Komárna ‚podarilo‘ nakopiť tri straty a súper 44 sekúnd pred koncom znížil na rozdiel jediného bodu. Keď potom Jones nepremenil náš útok, Banskobystričania mali víťazstvo na dosah. Lenže záver sme takticky zvládli na jednotku, keď sme využili fauly k zbrzdeniu útoku súpera. Ten už zakončiť pri tvrdej obrane nedokázal a tak Komárno vyhralo svoj úvodný zápas 84:85.

ŠKP Banská Bystrica – MBK Rieker Komárno 84:85 (21:31, 25:20, 14:23, 23:11)
Najviac bodov: Grznár 20, Hovaňák 17, Körner 15 – Jones a Mathis po 20, Klár 15
TH: 22/15 – 19/16, fauly: 19 – 22, trojky: 9 – 1, rozhodovali: Pipíška, Karniš a Hrabuvčin, 500 divákov

Divácky zaujímavý zápas bol poznačený maródkou na strane Komárna. Do zápasu nenastúpili zranení snajper Bilík, ani Biňovský a tak rotovalo celkovo 7 hráčov. Mathis z ihriska nezišiel ani raz a traja hráči mali cez 30 minút. Aj to sa podpísalo pod slašie výkony ku koncu polčasov, no treba povedať, že ani domáci nepostavili viac hráčov.

Výhra je cenná aj napriek tomu, že bola iba o bod. Možno sa pred zápasom čakalo dačo iné, no tím ukázal posun oproti minulému roku, keď si nenechal vziať víťazstvo napriek tomu, že mu súper dva krát zbúral vysoký náskok.

Ohlasy po zápase:

Jan Kratochvíl – pivot (12 bodov, 10 doskokov): Keď sme na sto percent koncentrovaní, hráme kolektívne a dobre si vypomáhame v obrane, tak hráme dobre. No spravíme si dostatočný náskok a potom príde uspokojenie. Prestaneme hrať koncentrovane, vymýšľame ‚blbosti‘ a skúšame rôzne veci. Strieľame a samozrejme nepremieňame ťažké strely a súper rýchlym protiútokom začne sťahovať náš náskok. Znervóznieme prestaneme hrať svoju hru a náskok je fuč. Je to škoda, pretože si myslím, že ak by sme hrali ďalej svoju hru, plne koncentrovaní celý zápas, dovolím si povedať, že by sme vyhrali omnoho väčším rozdielom, ako o bod. Ale sme radi za toto víťazstvo, ktoré sme takmer stratili.

Jozef Paulík – manažér klubu: Zápas sme mali takmer celý čas pod kontrolou a výhra o jeden bod je len náhoda. Vyhrávali sme vysokým rozdielom a potom začali hráči myslieť viac na body, ako na kolektívny výkon. Súper zahral vabank a vyšlo mu prvých päť striel v poslednej štvrtine, aj trojky z veľkej diaľky. Nám práve tie trojky chýbali. Na to, že nám chýbali dvaja kľúčoví hráči, sme odohrali dobré stretnutie.

Siniša Bilić – forward (12 bodov, 3 asistencie a 4 doskoky) – Nebol to síce môj prvý profesionálny zápas v kariére, no prvý na Slovensku. Myslím ale, že je normálne pociťovať nervozitu pred prvým zápasom v sezóne. Ale dúfam, že v budúcnosti sa to stratí a budem môcť hrať lepšie. O zápase rozhodla naša obrana v posledných minútach zápasu, kde sme hrali ako tím. Myslím, že toto víťazstvo sme si zaslúžili.

Najbližší zápas odohrajú Komárňania už v túto sobotu o 18:00 pred domácim publikom. Dúfame, že bude plno!