Mesto 2015. 09. 22.

Menej trápenia sa s úradmi, všetky sa presunú do jednej budovy

Reforma ESO zasiahne aj Komárno, v bývalom Zdravcentre vznikne klientské centrum.

Bývalé Zdravcentrum na Sennom trhu sa stane majetkom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Dôvodom je, že sa po rekonštrukcii stane klientským centrom, kde si Komárňania budú môcť vybaviť všetku svoju administratívu so štátom. Deje sa tak na základe rozsiahlej reformy ESO.

Po rekonštrukcii budovy bude klientské centrum plniť úlohu jednotného kontaktného a administratívneho miesta pre občanov. Tí tu budú môcť komplexne vybaviť všetku správnu agendu súvisiacu s výkonom miestnej štátnej správy v pôsobnosti Okresného úradu Komárno.

Úlohou kancelárie bude udržiavať priamy kontakt s verejnosťou. Optimalizácia štátnej správy pre občana prinesie podľa ministerstva časovú a finančnú úsporu pri vybavovaní úradných záležitostí. Namiesto cestovania po špecializovaných úradoch v rámci okresu resp. kraja nájdu občania služby štátnej správy pod jednou strechou. „Pribudnú aj nové možnosti komunikácie so štátnou správou  – elektronicky či telefonicky. Od januára je už v prevádzke Call centrum, keď si občan na bezplatnej linke 0800 222 222 môže preveriť svoju situáciu v oblasti úradných záležitostí,“ informoval ešte v zime minister vnútra Róbert Kaliňák.

Zásadnou zmenou bude princíp Jedenkrát a dosť, keď po kompletnom zavedení elektronických služieb bude stačiť občanovi jedno podanie voči štátu a štátna  správa sama zabezpečí posun informácií medzi jednotlivými úradmi.

Tretím dôležitým aspektom je zvýšenie transparentnosti v kontakte so štátnou správou: cez systém otvorených dverí, striedanie pracovníkov v jednotlivých agendách, určenie poradia vyvolávacím systémom ako aj sústavnú prítomnosť supervisora na pracovisku.

Budú tu vydávať nové občianske preukazy, cestovné pasy, vodičské preukazy a iné doklady. Podobné centrum otvorili ešte v novembri minulého roka v Štúrove. Ku tradičnej administratíve spojenej s Ministerstvom vnútra, pribudli aj katastrálne služby. Pred otvorením centra museli Štúrovčania za niektorými úkonmi cestovať až do Nových Zámkov, či Komárna.

Ďalšie klientské centrá otvára ministerstvo vo viacerých mestách po celom Slovensku. Okrem už spomínanej administratívy sa občania budú môcť do budovy Zdravcentra vybrať aj s problematikou živnostenského podnikania, cestnej dopravy, životného prostredia a ďalších.