Mesto 2024. 05. 27.

Minister Raši navštívil pevnosť aj nové inovačné centrum v Komárne

V pondelok 27. mája navštívili Komárno minister Richard Raši, štátny tajomník Michal Kaliňák a generálni riaditelia jednotlivých sekcií ministerstva regionálneho rozvoja (MIRRI). Navštívili budovu Dôstojníckeho pavilónu, kde sa stretli so starostami okresu a následne rokovali so zástupcami UMR Nové Zámky – Komárno.

Hlavnou témou stretnutí boli finančné prostriedky EÚ, ktoré môžu výrazne prispieť k rozvoju regiónu. Popoludní minister Raši navštívil Innocentrum, ktoré prevádzkuje EZÚS Pons Danubii, kde bola hlavnou témou cezhraničné financovanie (Interreg).

Delegácia ministerstva zavítala aj do pevnosti Komárna, kde bola z prostriedkov EÚ otvorená nová turistická kancelária. V muničnom sklade si prezreli výstavu o lodenici s názvom 125 rokov výroby lodí v Komárne a stretli sa so súčasným generálnym riaditeľom lodeníc. Navštívili tiež kajakáreň na brehu Váhu a nakoniec si prezreli Komárno a okolie z vrcholu mosta Monoštor.

Počas návštevy v Komárne tiež Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) vyhlásilo prvú integrovanú výzvu, ktorá spája viacero opatrení s cieľom modernizovať inteligentné samosprávy a zvýšiť bezpečie v uliciach miest a obcí, a tým aj zvýšiť kvalitu života občanov a odolnosť samospráv. 

Do roku 2020 bolo vyčlenených na bezpečnú samosprávu za tri roky 11 miliónov eur, od roku 2020 do roku 2023, teda za bývalej vlády, nešlo ani do tejto oblasti ani jedno jediné euro. Teraz sme vypísali výzvu na viac ako 20 miliónov eur. Až 84 % primátorov a starostov na Slovensku totiž konštatuje, že investície do bezpečnosti, kamerových systémov a všetkého, čo s tými súvisí, sa im osvedčili,“ informuje TASR o slovách ministra Rašiho.