Mix 2023. 12. 04.

Moja cesta do Ománu: Krajina nádhernej prírody a silnej tradície

Nedávno som sa vrátila z poznávacej cesty z našej cestovnej agentúry invia a chcem sa s vami podeliť o svoje dojmy. Tentoraz bol cieľom mojej cesty Omán: Krajina nádhernej prírody a silnej tradície ma uchvátia svojou jedinečnosťou. Je to ozaj exotický zážitok len pár hodín letecky z Bratislavy.

Luxusné ubytovanie v rezortoch

Pristáli sme na letisku Salalah a o pol hodiny sme už boli v modernom rezorte Salalah, kde sa nachádzajú viaceré hotely popretkávané do premysleného oddychového mestečka. Každý hotel je pritom iný a jedinečný. 

Mojím osobným favoritom je hotel Fanar residences, ktorý má až tri nádherné pláže s bielym pieskom – prírodnú, divokú s veľkými vlnami a dve lagúny s pozvoľným vstupom, vhodnú pre detičky, plavcov ale aj neplavcov. Každý si príde na svoje. 

Druhým z hotelov ktoré majú koncept all inclusive je Salalah Rotana význačný orientálnou architektúrou a nekonečnou prírodnou plážou obklopenú nádhernými palmami, okrem kúpania a sledovania delfínov som mala možnosť zažit tie najkrajšie západy slnka s prechádzkami po pláži.  

Tretím hotelom v tomto ucelenom resorte je Juweira boutique hotel, ktorý je menší, pokojnejší a exkluzívnejší a je možné ho rezervovať s raňajkami alebo polpenziou. Novinkou je možnosť rezervácie celých apartmánov a apartmánových domov aj pre viacpočetné rodiny s komfortom väčšieho súkromia ale zároveň s vynikajúcimi all inclusive službami.

Rotana je luxusný hotelový reťazec s prítomnosťou po celom svete, vrátane Ománu. Ich resort v Salalah ponúka rôzne výhody vrátane animačného tímu a vodného parku pre hostí. Tieto zariadenia a aktivity sú skvelým spôsobom, ako zábavne stráviť čas so svojimi deťmi a urobiť si dovolenku ešte príjemnejšou.

Jedlo a gastronómia v Ománe: Výber jedál z rozličných kuchýň, s dôrazom na miestne špeciality

Fanar a Rotana majú Dine around koncept, ktorý je obrovským benefitom týchto hotelov – hotely majú viacero reštaurácií aj barov, aj tematických a  môžete sa stravovať či ísť na drink alebo na pláž kdekoľvek v rezorte. 

Vybrali sme si rybie a japonské tematické večere; bol to úžasný zážitok. Keď už hovoríme o jedle: musím spomenúť, že sme sa stretli s ohromujúcou paletou medzinárodnej a miestnej kuchyne. Hovädzie, hydina, ryby a sladké múčniky. Všetky jedlá sú bez bravčového mäsa v súlade s miestnymi tradíciami.

Preskúmanie krás tejto krajiny: Wadi Darbat, Rub Al Khali a najkrajšia ománska pláž Fazaiah

Rozhodla som sa využiť čas na preskúmanie krás tejto krajiny. Prvým bodom na zozname bol Wadi Darbat, jedna z mála sviežich zelených oáz s vodopádmi vo vnútrozemí. Je to prírodné údolie situované v Dhofarskom regióne v Ománe. Je známe pre svoje dramatické vodopády a zelené údolia, ktoré tvoria kontrast so suchým a skalnatým prostredím okolo. Voda z vodopádov slúži na zavlažovanie okolitej farmárskej pôdy.

Ďalej som navštívila obrovskú púšť Rub Al Khali, kde som zažila naozaj nezabudnuteľný západ slnka a zároveň som mala možnosť vyskúšať aj jazdu na sandboarde. Rub al Khali je najväčšia kontinentálna púšť na svete, rozprestierajúca sa na území Ománu, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Jemenu. Pokrýva plochu takmer 650 000 kilometrov štvorcových. Púšť je známa svojimi obrovskými piesočnatými dunami, ktoré dosahujú výšku až 250 metrov.

Mojím ďalším cieľom bola najkrajšia pláž v Ománe, Fazayah. Aj napriek zamračenému počasiu sa mi naskytol dychberúci pohľad na tyrkysové more obmývajúce biele pláže v objatí drsných skalnatých pohorí. Nachádza sa na východnom pobreží Ománu v provincii Ash Sharqiyah. Je to jedna z najkrajších pláží v krajine s jemným bielym pieskom a tyrkysovým morom. Je ideálna na plávanie, slnenie a pikniky.

Kadidlové bohatsvo a ťavie farmy

Kadidlo pochádzajúce z ománskych kadidlovníkov sa považuje za najkvalitnejšie na svete.

Preto niet divu, že sú zdrojom ománskeho bohatstva už celé tisícročia.  Pôvodne malo kadidlo najväčší význam v náboženstve, ale pre jeho blahodarné skrášľujúce a liečivé  účinky je dnes často súčasťou kozmetiky ale aj parfémov. Kadidlovníkovú plantáž sme navštívili v údolí Wadi Dawkah, kde sme mali možnosť vidieť a ovoňať kadidlo na čerstvých odrezkoch ale mali sme aj ukážku výrobkov v ktorých sa kadidlo používa.

Ťavie farmy patria medzi zaujímavé miesta na návštevu v Ománe. Sú to tradičné farmy, kde sa chovajú a ťavy, ktoré sú dôležité pre miestnych obyvateľov. Na farmách môžete vidieť život tiav a ochutnať napríklad aj ťavie mlieko, ktoré je plné vitamínov a budí veľký záujem farmaceutického priemyslu. 

Ťavy je samozrejme možné stretnúť kdekoľvek v krajine voľne sa pohybovať – síce vždy majú svojho majiteľa ale ich pohyb nie je nijak obmedzený a často sa stáva, že ťavy sa vyberú krížom cez miestne cesty a zablokujú dopravu. 

Na farmách sa tiež pestujú miestne plodiny, ako napríklad datle a granátové jablká, ktoré sú dôležitou súčasťou ománskej kuchyne.

Ománska kultúra a pohostinnosť: Nezabudnuteľný zážitok medzi jedinečnými ľuďmi

Musím povedať, že to bol naozaj nezabudnuteľný zážitok. Omán je krajina, ktorá vás pohltí svojimi silnými tradičnými hodnotami, nádhernými miestami a jedinečnou kultúrou.

Krajina splnila všetky moje očakávania a viac. Je nabitá krásnymi miestami, od úchvatnej púšte po malebné pláže. Každý krok, ktorý som urobila, som objavila niečo nové a úchvatné.

Ale nie je to len o miestach, je to aj o ľuďoch. Jednou z vecí, ktoré ma na ománskych ľuďoch ohromili, bola ich pohostinnosť.Ománci sú láskaví, úctiví a starostliví. To je niečo, čo v dnešnej dobe často chýba. V Ománe som cítila pokoj a harmóniu, čo ma upokojovalo a dodávalo mi pocit bezpečia.

Omán: Nedotknutá krása, pokoj a starostlivosť v dnešnej hektickej dobe

Ak hľadáte dobrodružstvo a chcete objaviť niečo skutočne jedinečné, Omán je miestom, ktoré by ste nemali vynechať. Je to exotická destinácia, len niekoľko hodín letu od domova, kde môžete zažiť kultúrne obohatenie a okúzľujúce zážitky. Do Ománu by som sa jednoznačne vrátila. Odporúčam každému, kto hľadá nedotknutú krásu a nezabudnuteľné zážitky. Vládne tu pokoj, úcta a starostlivosť, ktoré sú v dnešnej dobe tak vzácne.

Zistite viac

Pokiaľ by ste sa chceli o tejto destinácii dozvedieť viac alebo porozprávať sa o Vašich cestovateľských zážitkoch a plánoch, nájdete ma v cestovnej agentúre invia na Palatínovej 15 v Komárne. 

Zastavte sa a pri šálke dobrej kávy Vám radi poradíme s výberom Vašej dovolenky. K dispozícii sme osobne počas pracovných medzi 10.00 a 17.00 alebo na kontaktoch komarno@invia.sk a 0908 379 082