Fotky 2024. 05. 07.

Momentky z minulosti: Boli raz motocyklové preteky v Komárne

Keďže nielen jazdiť je zážitok, ale aj sledovať napínavé preteky, tak si Komárňania vytýčili v uliciach mesta regulárnu trať. A tak sa stalo, že sa v roku 1957 konal V. ročník rýchlostných motocyklových pretekov v meste – priamo pred očami niekoľko tisícového obecenstva.

Slávnostné defilovanie víťazov na Klapkovom námestí

Aj Komárňania mali svoje pretekárske hviezdy. Jozefa Zezulu a bratov Rozbrojovcov – Karola a Emila, ktorí úspešne štartovali aj na republikových súťažiach.

Karol Rozbroj uháňa po starej Barossovej ulici
Karol Rozbroj uháňa po starej Barossovej ulici

Trať bola dlhá 2520 metrov, mala šesť ľavotočivých zákrut a jednu ostrú pravú pri soche sv. Trojice. Štartovalo sa pred budovou súdu, pretekalo sa ulicami v centre mesta, Klapkovo námestie prešli jazdci dvakrát, cieľová rovinka a cieľ boli na Pohraničnej ulici.

Plným plynom na Palatínovej ulici
Plným plynom na Palatínovej ulici

Preteky usporadúvali v troch kubatúrach: do 175 ccm, 250 a 350 ccm. Okrem domácich štartovali aj najlepší pretekári Slovenska na strojoch zn. Jawa, ČZ, ESO a Ogar. Povinný tréning sa konal v sobotu 10. augusta a preteky na druhý deň v nedeľu.

ČZ 350 OHC Special úspešne štartoval aj na medzinárodných podujatiach

Divákov najviac zaujímali boje v najsilnejšej kubatúre do 350 ccm. A tu sa zrodil aj najväčší komárňanský úspech. Za víťazným Bertolim z Piešťan došiel ako druhý do cieľa domáci favorit Jozef Zezula na Jawe.