Región 2013. 07. 12.

Na Žitnom ostrove sa začala žatva

agrarna komora pole

Žatva sa začala, kombajny sa objavili už na celom území Žitného ostrova. Stroje sa pustili do žatevných prác už nielen na Hornom Žitnom ostrove, v oblasti Šamorína, ale aj v okolí Komárna. Úrodu postihli v tomto roku nielen prívalové dažde, horúčavy ale aj podzemné vody. Tie spôsobili najväčšie škody. Povedala pre TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

„Napriek všetkým obavám, úroda husto siatych obilnín, ako napríklad pšenice ozimnej, vyzerá sľubne. Ak nedôjde k nepriaznivému počasiu, úroda môže byť dobrá. Sú tam silné steblá, klasy sú dozreté,“ uviedla s tým, že zaschnutie semena nehrozí. Podľa jej ďalších slov horúčavy pred dvomi týždňami, ako aj tie v súčasnosti môžu spôsobiť, že semená vypadnú. Podľa jej slov môže sa to stať v prípade nepriaznivej poveternostnej situácie, ako je dážď, víchrica či ľadovec. „Dúfame, že to nebude v tomto roku také kritické,“ zdôraznila.

Predsedníčka AKS uviedla, že horúčavy oziminy neohrozujú. Problémy môžu nastať v prípade kukurice, ktorej rozmery mali byť už v júni podstatne väčšie. „Úroda kukurice je ohrozená,“ konštatovala. „Slabšie výsledky sa očakávajú v tomto roku v ovocinárstve, kde počas vegetačného obdobia počasie ovplyvnilo všetky kultivary tým, že po studenej jari včely nedostatočne opeľovali. „V ovocinárstve bude nižšia úroda. V prípade jabĺk to môže byť až o 30 percent,“ konštatovala. Dodala, že nižšia úroda sa predpokladá aj v zeleninárstve.

Vyjadrite svoj názor