Šport 2013. 03. 08.

Najvyšší čas začať vyhrávať!

Posledné tri zápasy pred koncom základnej časti. Bude Komárno prvé? Koho dostane do play-off? Všetko je ešte otvorené. 

Foto: Vladimír Králik, malykral
FOTO: Vladimír Králik, malykral

Vošli sme do finálnej fázy základnej časti Slovak Sport TV extraligy 2012/2013. Tak, ako pred rokom, aj teraz MBK Rieker Komárno bojuje o najvyššie priečky. Posledné odohrané kolá neboli pre komárňanského fanúšika najpríjemnejšie. Nielenže rival z Levíc dokázal prerušiť domácu sériu neporaziteľnosti, no ani vonku sa ’Obuvníkom’ nedarilo. Z posledných piatich zápasov prehrali štyri – doma s Levicami a potom v Nitre, vo Svite a v Prievidzi. To znamenalo hlavne fakt, že Levice môžu svoje prvé miesto potvrdiť už dnes doma v priamej konfrontácií s Komárnom. Bol by to ich premiérový primát.

Levičania v sobotu večer nastúpia na svoj tretí zápas v priebehu troch dní. Dalo by sa očakávať, že budú mať v nohách únavu. Po prehre v českom Jindřichovom Hradci vyhrali relatívne pohodlne nad Handlovou. Z tohtoročnej handlovskej sily sa dá usudzovať, že Levičanom veľa starostí nerobili. V dohrávke 4. kola boli Levice od tretiny stretnutia vo vedení a žiadnu obrátku nepripúšťali.

Levice svoje opory šetrili

S. Nuhanovič – zápasový priemer: 24,5; proti Handlovej: 14,5
J. Simmons – zápasový priemer:25,4; proti Handlovej: 22,0
W. Kemp – zápasový priemer:30,8; proti Handlovej:19,5
B. Fields – zápasový priemer:30,6; proti Handlovej: 22,0
R. Nuber – zápasový priemer:24,0; proti Handlovej: 19,0

To, ako dopadne zajtrajší zápas je tak úplne otvorené a nedá sa predpokladať, že by na strane Levíc hral únava veľkú rolu. Zverenci trénera Meleščenka budú chcieť vstúpiť do zápasu rázne a dostať sa čo najskôr do výrazného vedenia. Ku konci sa menej síl môže prejaviť, no lavička domácich je dostatočne široká, aby sa s tým vyrovnala.

To, čo je momentálne zaujímavejšie, je bitka o najlepšie pozície pred play-off. Je všeobecne známe, že Handlová je príjemnejší súper ako Svit. A aj keď ani na chvoste nie je všetko jasné, iné poradie ako Svit, Handlová by bolo veľkým prekvapením. Ako bolo už niekoľko krát medializované, Levice o slovenské play-off záujem nemajú. Ich umiestnenie sa tak neberie do úvahy a o prvenstvo zabojuje Komárno s Nitrou.

Zjednodušená tabuľka

Tabuľku sme si upravili tak, aby bola čo možno najjednoduchšia. Ak by Komárno chcelo zvíťaziť v základnej časti, muselo by zajtra bezpodmienečne vyhrať a najlepšie aj vo zvyšných dvoch zápasoch. Levice by zároveň museli všetky prehrať. V prípade, že by sa stalo, že by Levice i Komárno mali po ZČ rovnako veľa prehier, rozhodovali by vzájomné zápasy a skóre, ktoré je momentálne -17 pre Levice. Iba zajtrajšia výhra o viac ako 18 bodov by tak znamenala prvé miesto v tomto prípade.

Ak by Komárno prehralo všetky svoje zápasy a Nitra by svoje dva vyhrala, znamenalo by to pre zverencov Frantu Róna druhé miesto po ZČ. Ak by nastala rovnosť prehier, rozhodli by vzájomné zápasy, v ktorých ale má Komárno 3 výhry a v tabuľke bude určite vyššie. Takto mu stačí z troch zápasov získať aspoň jednu výhru, alebo aby Nitra aspoň raz prehrala.

Por. Tím Zápasy do konca   Prehry
1.  Basketbal Levice 3 7
2.   MBK Rieker Komárno 3   9
3. BK EDYMAX SPU Nitra 2 11

Ostávajúce zápasy

Komárno
Astrum Levice – MBK Rieker Komárno
ŠKP B. Bystrica – MBK Rieker Komárno
MBK Rieker Komárno – BK Iskra Svit

Nitra
BK EDYMAX SPU Nitra – 04 AC LB Spišká Nová Ves
Astrum Levice – BK EDYMAX SPU Nitra

Levice
Astrum Levice – MBK Rieker Komárno
BC Prievidza – Astrum Levice
Astrum Levice – BK EDYMAX SPU Nitra

Bez ohľadu na to, koľko čoho treba vyhrať, je tesne pred play-off a hoci sa hovorí, že ide o inú súťaž, do tej vstupuje to isté mužstvo, ktoré hralo záver základnej časti. So všetkými zraneniami a psychickými ranami z prehratých zápasov. Preto je najvyšší čas začať vyhrávať, nech je sezóna ešte dlhá! Komárno dotoho!

TEXT: Tomáš Kottra

Vyjadrite svoj názor