Región Dél-komárom 2022. 10. 28.

Náučný chodník Gesztenyés je unikátom v Maďarskej republike

Materská škola Gesztenyés sa ako prvá medzi materskými školami obohatila o náučný chodník v Maďarsku.

Na odovzdávaní vo štvrtok sa zúčastnila Dr. Czunyiné. Judit Bertalan, poslankyňa kraja, dr. Márton Nobilis, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva, dr. Attila Molnár, primátor Komáromu, Bence Vajda, Dóra Hajnal a Zsolt Horváth, zástupcovia samosprávy, manažéri a zamestnanci materských škôl v Komárome. Manažérka inštitúcie Anikó Halászné Szeder privítala prítomných a deti. Myšlienka ohľadom náučného chodníka pre deti bola dlhoročným snom, aby lepšie spoznali okolitú prírodu.

Primátor Dr. Attila Molnár upozornil, že najlepším príkladom spolupráce je práve odovzdaný náučný chodník. Keď sa komunita spojí za spoločným cieľom a spoločne realizuje ciele, je to úctyhodné a zaslúži si len vďaku. Samospráva považuje inštitucionálnu štruktúru za prvoradú, najmä v tejto zložitej situácii. V priebehu týždňov sa začne kompletná obnova a energetická modernizácia Materskej školy Gesztenyés v rámci Operačného programu regionálneho a mestského rozvoja Plusz, takže program obnovy inštitúcie bude pokračovať, uzavrel primátor.

Poslankyňa Judit Bertalan vo svojom uvítacom prejave zdôraznila, že sú hrdí hrdí na to, že materská škola Gesztenyés v Komárome ako prvá v krajine vymyslela, naplánovala a zrealizovala náučný chodník.

Náučný chodník Gesztenyés vznikol v spolupráci zamestnancov materskej školy, s podporou tendra Tesco, Nezávislých civilistov Komáromért Egyesület a nadácie materskej školy. Prvky stanice boli pripravené vďaka miestnym dodávateľom, návrh realizovala učiteľka materskej školy Andrea Lovászné Vass a stavbu realizoval záhradník materskej školy Lajos Váradi. Materskej škole Gesztenyés, ktorá je nositeľom aj titulu Zelená škôlka a Materská škola priateľská k vtákom, je práve odovzdaný interaktívny náučný chodník pozostávajúci z 18 stanovíšť, vďaka ktorým môžu škôlkari ľahšie a hravou formou získavať nové poznatky a zároveň rozvíjať svoje schopnosti.

(Zdroj: komarom.hu)