Blog 2013. 11. 24.

Názor: Čo znamená Kotlebove zvolenie pre Slovensko?

Nič. Teda nič také, čo by ste možno očakávali. Žiadna tragédia. Nepoznám ‚vodcu‘ osobne a ani ho nejak blízko nesledujem. Jedno však viem určite – vyhral tie najnepodstatnejšie voľby, aké na Slovensku máme. Aspoň tak to vyzerá z mizivej účasti voličov. Ak nepríde ani pätina voličov k urnám tak prečo nás to vlastne tak hnevá?

V Košickom vyššom územnom celku prišlo v druhom kole voliť 12% ľudí. Hanba, Košičania!

Ak neprídete vy, prídu iní. Prídu iní a zvolia koho chcú. Ak stačí niekomu na pozíciu šéfa kraja niekoľko desiatok tisíc hlasov, tak to nie je hanba tých, ktorí voliť boli. Je to hanba tých, čo ostali doma.

U nás v Nitrianskom samosprávnom kraji stačilo Milanovi Belicovi na zvolenie 50 000 hlasov. A máme ho tu na štvrté volebné obdobie. Lebo sme sa doteraz mali tak dobre. Hanba Nitrania!

V Banskej Bystrici sa dostal do druhého kola Marián Kotleba. Človek, ktorého spája minulosť s krajnou pravicou, ľudáckymi pochodmi, so snom o bielom Slovensku a s nenávisťou voči Maďarom. Jeho prívrženci chodia po uliciach, šíria zlo, hajlujú a celkovo nie vždy máte pocit, že sa ich inteligencia prehupla cez 90ku.

Aspoň to o ňom vieme z médií. Tie a totiž k nemu vždy stavali takto- písali o ňom iba škaredo. Tak prečo sa zdvihlo v Banskobystrickom kraji toľko voličov a dalo mu hlas? Lebo boli zúfalí. Lebo sú zúfalí (aj deň po voľbách) a zúfalí budú aj takto o štyri roky.

Zvolenie Mariána Kotlebu v skutočnosti nič nerieši. Krajské zastupiteľstvo je obsadené červenými a modrými, oranžovými a zelenými. Hnedý M. Kotleba ostane osamotený. Bez reálneho programu, bez podpory, sám ako prst. Takýto predseda zmôže toho len veľmi málo a je väčšia pravdepodobnosť, že sa úplne politicky diskvalifikuje, ako keby mal byť zvolený aj o štyri roky.

Nečudujem sa, že výsledok volieb ľudí zaskočil, že sa búria, že sa im nepáči ľudácky vodca v čele kraja. Ale nerozumiem tomu, ako sa komentátori predháňajú v tom, kto čo najkatastrofickejšie vykreslí situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Preháňajú to, chcú len nahrabať lajky a čítanosť.

Zvolený bol Kotleba, no to je výsledok dlhoročnej neschopnosti politickej špičky a takzvaných tradičných strán. Pohorel SMER-SD a KDH, pohorelo SDKÚ-DS. Pohoreli maďarské strany Prečo?

Keď Ján Figeľ gratuloval v Bratislave Pavlovi Frešovi k porazeniu smeráckej kandidátky, nechápavo som hľadel na človeka, ktorého ľudia sa spojili s Ficom v Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. Kresťanskí demokrati prebiehajú z jednej strany na druhú, ako sa im to momentálne hodí.

Rovnako podpora SMK a Mostu-Híd pre kandidáta SMERu Zdenka Trebuľu v Košiciach zabolí. Najmä preto, že Fico hlásal v Trnave boj za SLOVENSKÉHO kandidáta. Veď slovenské mesto Trnava nemôže mať maďarského župana.

Napokon sú asi všetci kamaráti. Hanba KDH! Hanba Most-Híd, hanba SMK!

Lebo dlhodobo ignorujú realitu, v ktorej žijú ľudia. A pokým realitu a ľudí ignorovať budú, dovtedy budú ľudia chodiť k urnám. Nie preto, aby volili, ale aby zvolili niekoho, ako je Marián Kotleba. Ak by podobne vystupoval pes Pluto, tak zvolia jeho.

Občania zdvihli varovný prst prvýkrát, keď poslali do parlamentu Matovičovcov. Toto je druhý. Vezmú si z toho niečo naše politické špičky, alebo sa pomaly začína éra politického chaosu a extrémizmu? My tu v štátnej správe ľudí ako je Kotleba nechceme. Nechceme však ani Maňku. Chceme solídnych manažérov, odborníkov a ľudí, ktorým záleží aj na ostatných. 

Názor: Tomáš Kottra