Blog 2012. 06. 02.

NÁZOR: Ďakujeme SOZA

Pred pár dňami ma zaujal príbeh obce Pohorelá. 

Tá v roku 2011 zorganizovala dve podujatia k príležitosti Dňa matiek a Mikuláša. Podľa slov organizátorov, na akciách deti spievali a recitovali, tancovali sa folklórne tance. Akcie boli bezplatné.

Organizácia SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) má ochraňovať autorské práva domácich tvorcov a vydavateľov hudobných diel, recipročne spolupracuje s národnými spoločnosťami v iných krajinách a má podľa vlastných vyhlásení takto pokrytý celý svet. Ide o tú organizáciu, ktorá sa približne takto pred rokom rozhodla pokutovať videá na portáli Youtube.com. 

Zväz sa rozhodol pokutovať Pohorelú za vyššie spomenuté dve akcie dohromady sumou 62 Eur. Podľa jeho vyjadrenia totiž neohlásili svoje akcie aspoň 10 dní vopred a tak nemohlo ísť o školskú akciu.

Proti podobným postupom sa rozhodli viacerí ľudia protestovať takýto spôsobom.

Názor: Ďakujeme SOZA

V rubrike NÁZOR sa pravidelne každý víkend vyjadrujeme k vybraným celospoločenským témam.

Pre pochopenie som nechal zdravý rozum na dne koša so špinavým oblečením. I tak mi uniká, ako si takéto niečo môžu dovoliť. Títo samozvaní nad-ľudia si účtujú niečo, na čo vraj majú právo. Takže skupinka detí a rodičov, ktorí sa rozhodnú spraviť si navzájom radosť, musia platiť za práva na piesne, podľa všetkého i ľudové.

Prečítajte si aj: Idioti mi berú chuť.

Duševné vlastníctvo treba samozrejme chrániť, aj ja mám svoje duševné vlastníctvo. No toto mi vyráža dych. Viac snáď ani nemusím písať, pretože by som sa zase vrátil k tomu, ako mi IDIOTI berú chuť.  Idem dnes na chatu, kde spravíme neohlásenú akciu o počte viac ako 10 účastníkov. Budeme si púšťať si hudbu, možno ju dokonca drzo hrať na gitare a spievať. Len nech sa tam objaví nejaký úradník zo SOZA. Uvidíme, či bude mať tú drzosť, alebo tieto ich nároky ostanú len na papieri, kde nemajú nijakú váhu

Takže ďakujeme SOZA, za zelené z nosa. 

Tomáš Kottra

Vyjadrite svoj názor