Región 2024. 05. 10.

Nedostatok lekárov – Nitriansky samosprávny kraj podporuje vznik ambulancií sumou 40 000 eur na lekára

Nitriansky samosprávny kraj vyčlenil pre lekárov, ktorí otvoria novú ambulanciu, celkovo 480 000 eur – každý lekár si môže na tento účel uplatniť 40 000 eur. Mimoriadne úspešná dotácia bola teraz rozšírená: o podporu sa môžu uchádzať okrem obvodných lekárov, pediatrov a obvodných zubných lekárov aj špecialisti.

NSK sa tým snaží nájsť riešenie na nedostatok lekárov a starnúcu lekársku komunitu – odznelo na utorkovej tlačovej konferencii predstaviteľov Maďarskej aliancie župy pre Nitriansky kraj a Komárno – Imre Andruskó a Örs Orosz, 7. mája v Komárne.

Ako je známe, v celom okrese je obrovský nedostatok lekárov, Komárňania cestujú za mnohými lekármi do iných okresov. Na vyšetrenie sa neraz čaká mesiace a lekári sa pacientom vedia venovať len málo. Na tlačovej konferencii bol vyzdvihnutý príklad: 14 z 18 pediatrov, ktorí vykonávajú prax v okrese Komárne, je už na dôchodku a voľné miesta by mali zaplniť lekári, ktorí začínajú svoju kariéru. Pri tejto príležitosti by sa domov zlákali aj čerství absolventi hovoriaci po maďarsky, ktorí ukončili vysokoškolské štúdium v ​​zahraničí.

Krajský grant na podporu zriadenia praxe je v poslednom období mimoriadne úspešný. Podporu v kraji dostalo 10 lekárov a dvaja z nich, detská lekárka Orsolya Kele Asztalos a obvodná lekárka Mónika Czirfusz, otvorili svoje kvalitné ambulancie v Komárne.

Zdroj: Felvidék.Ma a Ma7

Na úvodnom obrázku je nedávno zrekonštruovaná klinika Orsolya Kele Asztalos, zdroj: FB