Šport 2011. 11. 04.

Nehádžte nič do rozhodcov!

Štvrtkový zápas BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – BK BEMACO SPU Nitra bol predčasne ukončený pre inzultáciu rozhodcu z publika, domáci klub zrejme čakajú tvrdé tresty.

Vyskúšali by ste si kožu rozhodcu?

 

Rozhodca ako triedny nepriateľ
Je verejným tajomstvom, že výkony rozhodcov nielen v basketbalovej Extralige často poburujú fanúšikov jedného, či druhého tímu. Avšak presne taká nevďačná je úloha rozhodcov, ktorí vstupujú na palubovky do súboja medzi dvoma mužstvami, navyše častokrát priamo pod drobnohľad stoviek fanúšikov, ktorí sú zaujatí voči jednému, alebo druhému mužstvu. Je preto jasné, že zo zápasov neodchádzajú rozhodcovia ako tí populárni.

Vo štvrtok nezniesol jeden z fanúšikov Spišskej Novej Vsi situáciu na ihrisku, kedy jeho tím nezvratne prehrával na domácej palubovke krátko pred koncom pomerom 81:69 a hodil do rozhodcu Karniša gaštan, čím mu spôsobil tržnú ranu na hlave.

„V zápase mužskej extraligy Spišská Nová Ves – Nitra, konaného dňa 3.11., došlo 36 sekúnd pred koncom hracej doby k nasledovnej situácii: odpískaný faul domácemu hráčovi č. 11, na čo neprimerane reagoval domáci tréner pán Chudeusz. Rozhodca čakal, kým prestane, ale keďže pokračoval, bola mu udelená technická chyba, na to z hľadiska nad zapisovateľským stolíkom bol do rozhodcu pána Karniša počas signalizácie tejto technickej chyby hodený gaštan, ktorý ho trafil do hlavy a spôsobil mu krvácajúcu ranu. Stretnutie bolo ihneď ukončené pre inzultáciu rozhodcu za stavu 81:69 pre Nitru.“
Oficiálne stanovisko arbitrov k situácii

Zaplatí klub
Basketbalový tím Spišskej Novej Vsi sa trestom určite nevyhne, aj keď je v celom incidente nevinne. Okrem okamžitého ukončenia zápasu (aj keď bol výsledok už jasný), čakajú tím ako usporiadateľa zrejme dodatočné sankcie, o ktorých rozhodne Hracia komisia SBA.

Najpravdepodobnejšia je kontumácia zápasu v prospech hostí z Nitry, čím by Spišská stratila jeden bod za prehru. V hre sú ale aj tvrdšie tresty – okrem finančnej pokuty aj uzavretie domácej palubovky až na päť súťažných zápasov, alebo aj ďalší podmienečný, či nepodmienečný trest.

Za neprístojnosti fanúšikov zaplatí vždy klub.

Ako sa riešia rozhodcovia
„V prípade, že klub uzná za vhodné, môže do 48 hodín napísať oficiálnu sťažnosť na výkon rozhodcov a k nej priložiť DVD s popisom konkrétnych ´zlyhaní´ arbitrov v danom stretnutí. Následne situáciu rieši národný školiteľ Petr Sudek, ktorý je jediný oprávnený preskúmať videozáznam a posúdiť situácie, či naozaj došlo k pochybeniu zo strany rozhodcov. Na základe Sudekovho stanoviska potom Hracia komisia SBA vynesie ortieľ a prípadne potrestá zainteresovaných,” povedal pre basketbalový portál eBasket vedúci sekretariátu súťaží SBA Juraj Panák.

Chceli by sme preto touto formou vyzvať fanúšikov MBK Rieker Komárno, ale aj iných komárňanských športových klubov, aby nebrali spravodlivosť do vlastných rúk a v žiadnom prípade sa nesnažili napadnúť, urážať, alebo inak inzultovať rozhodcov.

Tí sú si svojich pochybení vedomí a protest môže podať samotný klub, pokiaľ sa cíti byť poškodený. Ako vidíte, takýmto správaním uškodíte najviac práve klubu, ktorému všetci fandíme. A mimochodom- často sa stáva, že fanúšik vidí niektoré veci zo svojho sedadla zle, nepozná dostatočne pravidlá, alebo je jednoducho zaujatý.

Vyjadrite svoj názor