Mesto 2021. 11. 26.

Nemocnica AGEL Komárno poskytuje len urgentnú medicínu

Nemocnica AGEL Komárno od 25. novembra poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku Znamená to úplné pozastavenie plánovanej ,,bielej“ medicíny. Výnimkou sú pacienti, ktorí dostávajú onkologickú, biologickú liečbu a chodia na dialýzu. Zachovaná ostáva aj jednodňová zdravotná starostlivosť.

Aktuálna pandemická situácia je v Nemocnici AGEL Komárno pod kontrolou, už niekoľko týždňov sú však plne vyťažené lôžka pre najťažších pacientov s covidom, ktoré disponujú napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. Všetci pacienti, ktorí UPV potrebujú sú nezaočkovaní. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov, napojených na UPV.

Od 25. novembra teda v zmysle príkazu ministra zdravotníctva prešla nemocnica do mimoriadneho režimu.  ,,Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie, na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sme sprísnili od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.  V lôžkovej časti na chirurgii, internom a neurologickom oddelení poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška.  Pre pacientov s koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu  lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) a poskytuje týmto pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rovnako prijala viaceré organizačné opatrenia a súčinnosť pri liečbe covidových pacientov poskytujú aj ostatné oddelenia. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom.

,,Robíme všetko, čo je v našich silách. Rád by som vyjadril poďakovanie všetkým mojim kolegom za statočnosť, trpezlivosť a odhodlanie a zároveň poprosil všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky o pochopenie a trpezlivosť,“ dodal riaditeľ nemocnice.   

Mimoriadne opatrenie nijakým spôsobom neovplyvnilo chod očkovacieho centra.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK