Región Dél-komárom 2024. 02. 16.

Nemocničná záhrada v Komárome sa oblečie do zelenej

Posledný februárový víkend pracovníci Városgazda Kft., miestni podnikatelia a dobrovoľníci opäť upracú nemocničnú záhradu Jánosa Selyeho.

„Pred rokmi sme sa spolu so záhradkármi podnikateľmi György Szarka a László Jankó rozhodli skrášliť záhradu nemocnice, ktorá je vďaka starým stromom a špeciálnemu podrastu považovaná za miestnu prírodnú rezerváciu. Zdá sa, že aj na tohtoročnú výzvu sa zíde početná skupina,“ povedal Márton Juhász, jeden z iniciátorov zelenej iniciatívy.

24. februára budú pokračovať v čistení predzáhradky a odvodňovacej priekopy, kosení a odburiňovaní zadnej čistinky, kde môže opäť rásť medvedí cesnak. Nečistota sa zhrabáva na chodníku a mulč sa používa na zvýšenie produktivity ovocných stromov.

V nemocničnej záhrade je 300 ovocných stromov, z ktorých štvrtina bola orezaná, aby prinášali ovocie. Tým, ktorí sa do čistenia zapoja po prvý raz, ukážeme cenné staré stromy okolia a kvety zimného cintorína,“ dodal Márton Juhász.

Primátor Attila Molnár zdôraznil, že je rád, že sa k iniciatíve pripája stále viac rodín a detí a že akciu sprevádza čoraz väčší záujem. Iniciatíva dokonale zapadá do projektu Zelené mesto a môže dokonca slúžiť ako vzor pre ďalšie akcie. Zdôraznil, že obnova nemocničnej záhrady siaha desať rokov dozadu. Účelom čistiacej operácie je samozrejme ochrana zámockého parku, ktorý je pod miestnou ochranou prírody.

V našom meste je nespočetné množstvo verejných priestranstiev a zelených plôch, ktoré čakajú na obnovu. Našťastie sa rozbiehajú naše nové zelené združenia KÖSZ, ktoré môžu organizovať doplnkové programy či už na brehu Dunaja alebo v ktorejkoľvek zelenej oblasti nášho mesta. Primátor zdôraznil, že samospráva bude v budúcnosti podporovať všetky takéto iniciatívy.

Zdroj: sziakomarom.sk