Blog 2013. 10. 13.

Novodobí Sparťania

Čo vám viem sľúbiť, ak si prečítate tento článok do konca? To, že nasledujúcich päť minút nebudete tráviť na internete, iba civieť na obrazovku a čakať, kým vám napíše osudová láska. Nebudete sa ani preklikávať cez albumy, ktoré ste aj tak už stokrát videli v sprievode čipsov a čokolády v ruke. Plus je možné, že sa mi podarí vás obohatiť o fakty týkajúce sa životného štýlu.

Obdobie, v ktorom žijeme, nám neustále predurčuje akési vysoké tempo. Prežívame veľa stresu, napätia, máme málo času sa venovať samým sebe, našim vnútorným pocitom, zdraviu a športu. V mojom prípade to bolo veľmi podobné. Podnikanie, neustále výzvy, snaha si zabezpečiť živobytie. Potom zlé počasie, už je neskoro, dnes bude dobrý film a podobné výhovorky miesto toho, aby som začal a niečo pre zmenu svojho výzoru a životného štýlu spravil.

Častým problémom je naša vlastná nespokojnosť so vzhľadom telesných proporcií. Radšej zvolíme politiku pštrosa- dáme hlavu do piesku a ako útechu zvolíme sýtu porciu jedla a náš ciel posunieme o deň ďalej. Poznám to z vlastných skúseností!

V prvom rade potrebujeme mať vytýčený plán a opustiť zónu komfortu. Zmena je vecou dlhodobou a potrebujeme k nej aj obrovskú dávku motivácie. Nie každý sa dokáže odhodlať len na základe vnútorného presvedčenia a motiváciu musí hľadať niekde inde. Často ju máme na dosah, stačí sa rozhliadnuť okolo seba a narazíte na človeka, mentora, učiteľa, trénera, ktorý sa pre zmenu rozhodol a úspešne napreduje. Niekto múdry raz povedal: “Dobré veci sú už vymyslené, stačí ich len zopakovať, aplikovať”.

Pamätám si obdobie keď som mal 102 kíl a bolo pre mňa fyzicky namáhavé čo i len sa zohnúť a zaviazať si šnúrky na topánkach. Začínal som bez športovej minulosti s črtami tuleňa. Moja snaha a pokusy o chudnutie a vytúženú zmenu, bola nekonečná. Vždy to stroskotalo na slabej výdrži. Pokúsim sa vám teda predostrieť pár argumentov a základných pravidiel.

[juicebox gallery_id=“26″]

V prvom rade nesmiete hladovať, skôr znížiť veľkosť porcií jedál a správne nastaviť zloženie surovín. Snažiť sa vylúčiť všetko, čo je sladké a vysokokalorické. No hlavne zvýšiť príjem vody. To napomôže metabolizmu, aby lepšie fungoval. Správne stravovanie vám zabezpečí 60% cesty k požadovanému výsledku. Samozrejme, že to stačiť nebude!

Ste prvýkrát vo fitness centre, prípadne len uvažujete, či tam vôbec ísť? Váš cieľ je jednoznačný, no prekážok je príliš veľa. Toľko neznámych tvárí a desiatok rôznych strojov a pomôcok. Ani sa vám nečudujem, ak to pri prvom tréningu vzdáte. Všade samá svalovka, bolesti. Vcelku frustrujúci zážitok. Avšak musíte vytrvať a preniesť sa cez pocit komfortu. Pravidelná fyzická námaha je nutná. Je potrebné spáliť väčšie množstvo kalórií než ich prijmete priebežným stravovaním. Tým nastane úbytok tukových vankúšikov a následne sa objavia badateľné zmeny na vašej postave. Zažijete prvé pocity úspechu a šťastia.

Možno ste zvedaví, ako vznikli tieto fotografie. Nehľadajte v tom exhibicionizmus. Chcel by som ich použiť ako inšpiráciu pre vás, menej zdatných, tých čo máte obavy vykročiť na cestu k úspechu. Vznikli oslavou uplynulého obdobia, ktoré som venoval cieľavedomému dosiahnutiu výsledku a zmien. Pri tých mi napomohli moji verní priatelia Horváth Attila a Erik Fekete. S nimi som sa zúčastnil aj prekážkového behu Spartan Race Beast, kde sme prekonali 22-kilometrovú trasu s 30 prekážkami. V spoločnosti týchto priateľov plánujeme založiť vlastný klub Cross Gym, kde budeme mať možnosť zdokonalovať našu techniku a kondíciu.

Na záver tohto textu vám chcem popriať veľkú chuť, silu po zmene. Aby ste obetovali čas pre svoje zdravie a pre dobrý pocit. Priatelia, nezabúdajte, v prvom rade “plán je najdôležitejší”. Arrivederci búchači a skúste dnes vymeniť pohár piva a čipsy pred TV za pohár minerálky s vlašskými orechmi!

TEXT: Koloman Tündök
FOTO: Marek Janíček