Kultúra 2017. 06. 28.

Nový oltár v kostole Svätého Ondreja – výtvory autora oltáru sa nachádzajú aj vo Vatikáne

Kostol Svätého Ondreja dostal len nedávno nové liturgické zariadenie. Už niekoľko týždňov zdobí kostol nádherný, nový oltár (stôl a k nemu šesť svietnikov); kazateľňa (ambó) a tiež krstiteľnica (s jedným svietnikom).

Tieto umelecké diela sú vytvorené v rovnakom štýle z bronzu a z mramoru. Ich autorom je medzinárodne uznávaný sochár, Čech Otmar Oliva z Velehradu. Hodnotu oltárov zvyšuje aj fakt, že práve on je ich autorom. Spomeňme len jeden príklad: na objednávku Jána Pavla II. zdobia diela Olivu jednu kaplnku vo Vatikáne.

Do kostola boli umiestnené miesto starého dreveného zariadenia nové, moderné diela, ktoré sa dokonale hodia k celkovému výzoru kostola Svätého Ondreja. Krása diel sa vynikajúco vyníma v rozsiahlom priestore budovy.

Váha nového zariadenia je obzvlášť vysoká, keďže váha samotného oltára dosahuje okolo dva a pól – tri tony. Takéto váhovo ťažké zariadenie sem mohli umiestniť z toho dôvodu, že základy Kostola Svätého Ondreja sú veľmi pevné. (V roku 1763 po zemetrasení, keď popraskali steny vtedy nového kostola, rozhodli o mimoriadnom spevnení základov a tiež klenby krypty ťahajúcej sa pod budovou. Vďaka tomuto je možné umiestniť do priestorov kostola aj takéto ťažké predmety.)

Zvlášť je veľkou radosťou fakt, že tieto vzácne diela sú darom od Trnavskej Arcidiecézy.     

 

 Fotky: Peter Kádek