Mesto 2013. 07. 31.

O kormidlo NSK sa pobije Galbavý s Belicom

Do súboja o predsedu NSK sa podľa očakávaní postaví aj Tomáš Galbavý. Jeho súperom bude súčasná hlava kraja Milan Belica.

župani

Exposlanec NR SR za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý dnes médiá informoval o svojej kandidatúre na kreslo predsedu  Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Ako sa očakávalo, v nadchádzajúcich jesenných voľbách sa postaví súčasnému predsedovu Milanovi Belicovi. Ten je vo funkcií už 12 rokov. Ďalší kandidáti zatiaľ ohlásení nie sú.

„Štrnásť rokov som bol vo vrcholovej politike, pracoval som pre ľudí a chcem využiť svoje skúsenosti pre správu veci verejných ako občiansky delegát. Budem sa snažiť fundovane, poctivo a kompetentne vykonávať funkciu predsedu NSK,“ povedal pre TASR Galbavý. Kraju chce priniesť zmenu.

Galbavého podporuje široká koalícia SDKÚ-DS, Most-Híd, SaS, Nová väčšina – Dohoda, SMK a OKS, zrejme môže počítať aj s podporou zo strany KDH, hoci to sa v prípade kandidátov na krajských poslancov dohodlo so stranou SMER-SD.

Kresťanskí demokrati sa definitívne vyjadria až po registrácii všetkých kandidátov. „Boli sme spolu v koalícii, mali sme korektnú spoluprácu. Nevylučujem podporu, ale rozhodne Krajská rada po 30. septembri,“ povedal pred časom na margo Galbavého podpredseda KDH Pavol Abrhan.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 9. novembra. V krajoch, v ktorých ani jeden z kandidátov na predsedu nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov, bude druhé kolo volieb. Malo by sa konať v sobotu 23. novembra.

TEXT: ahojkomarno.sk, TASR