Mix 2022. 05. 20.

Obľúbené voľne dostupné obranné prostriedky

Náš trh ponúka na výber množstvo obranných prostriedkov v rôznych cenových kategóriách dostupných od 18 rokov. Môžeme ich rozdeliť podľa veľkosti, uskladnenia alebo aj napríklad z hľadiska náročnosti použitia a manipulácie s nimi pri odvracaní útoku. Pri niektorých stačí napr. len stlačiť spúšť, pri iných treba ovládať správne obranné techniky. Poďme si teda niektoré najbežnejšie obranné prostriedky priblížiť a niečo si o nich povedať.

SLZOTVORNÉ OBRANNÉ SPREJE

Patria medzi najmenšie, najlacnejšie a paradoxne najúčinnejšie obranné prostriedky, pri ktorých stačí naozaj len správne zamieriť a stlačiť spúšť. Pri výbere slzotvorného spreja je dôležité dbať na typ účinnej látky, jej koncentráciu, ale aj objem spreja. Najobľúbenejšie sú spreje s látkou OC (Oleoresin Capsicum) s koncentráciou aspoň 10 % a objemom okolo 40 až 50 ml. V súčasnej dobe sú slzotvorné spreje vyhľadávané aj ako obranný prostriedok proti medveďom. Obranné spreje patria medzi obranné prostriedky, ktoré si nevyžadujú fyzický kontakt a umožňujú primerane sa brániť z bezpečnej vzdialenosti.

ELEKTRICKÉ PARALYZÉRY

Ľudovo nazývané aj „elektrošoky“ sú taktiež veľmi rozšíreným a obľúbeným obranným prostriedkom. Vyrábajú sa už aj v rôznych kombináciách napr. so slzotvornými sprejmi alebo svietidlami. Pri ich výbere sa nenechajte zmiasť len údajmi o státisícoch až miliónoch Voltov. Pri výbere účinného a spoľahlivého paralyzéra buďte dôslední a pred kúpou sa poraďte s predajcom. Paralyzér nepatrí medzi obranné prostriedky, kde stačí len vedieť stlačiť spúšť. Odporúčame Vám poriadne si naštudovať návod, ako sa ovláda, ako sa nabíja, prípadne aké typy batérií výrobca odporúča inštalovať do paralyzéra. Nezabúdajte ani na to, že klasické paralyzéry si vyžadujú fyzický kontakt s útočníkom, nie je možné brániť sa nimi v bezpečnom odstupe. Existujú aj paralyzéry na diaľku (tzv. tasser), tie sú však na území Slovenska považované za zakázané zbrane pre civilné použitie.

TELESKOPICKÉ OBUŠKY

V tejto kategórii sa už dostávame k obranným prostriedkom, ktorých úspešné použitie pri obrane závisí najmä od schopností a zručností ich majiteľa. Určite je dôležité nacvičiť si minimálne tasenie obušku z puzdra, jeho pevné uchopenie a základné typy obranných techník, či už prostredníctvom domáceho tréningu  pomocou videí umiestnených na internete, alebo účasťou na niekoľkých lekciách s profesionálom. Aj teleskopické obušky je možné vďaka svojim kompaktným rozmerom nosiť pri sebe, väčšina z nich sa predáva aj s puzdrom na opasok. Na niektoré typy teleskopických obuškov je možné nainštalovať rôzne príslušenstvo, ako napr. svietidlá, páčidlá, sekery a podobne.

KEDY A AKO SA MOŽNO BRÁNIŤ?

Pamätajte na to, že odvrátiť smiete len ten útok, ktorý priamo hrozí alebo už trvá, teda reálne sa uskutočňuje. Ak z daných okolností vyplýva, že útok už priamo hrozí, odporúča sa podľa možností vyzvať útočníka, aby upustil od protiprávneho konania. Ak však už útok reálne nastane, je na čase využiť Váš obranný prostriedok. Pri obrane vždy pamätajte na to, že brániť sa smiete len ak útok priamo hrozí, alebo trvá, nikdy nie po skončení útoku. Ak sa totiž budete „brániť“ aj vtedy, ak ste protivníka už „premohli“, budete vnímaní práve Vy ako útočník, a ak pri tom použijete aj obranný prostriedok, príslušné orgány to môžu vyhodnotiť ako použitie zbrane, čo je priťažujúcou okolnosťou. Taktiež dbajte na to, aby Vaša obrana bola primeraná. Legálne definície nutnej obrany a krajnej núdze nájdete v § 24 a § 25 Trestného zákona.