Šport 2014. 03. 26.

Odovzdali ceny – Športovec roka

V Komárne sa už stalo tradíciou, že primátor mesta pohostí na slávnostnom prijatí primátorom najlepších komárňanských športovcov za predchádzajúci rok – v tomto prípade za rok 2013 – v honosných priestoroch veľkej sály Dôstojníckeho pavilóna.

Nebolo tomu inak ani tentoraz, ba naviac v tomto roku sa z ocenenia okrem najúspešnejších jednotlivcov dočkali aj tri úspešné komárňanské kluby. Oceným zablahoželali okrem pána primátora Antona Mareka aj viceprimátori mesta Vojtech Novák a Béla Szabó, a taktiež predsedkyňa príslušnej odbornej komisie, Ágnes Héder. K blahoželaniam sa pripájame aj my, a všetkým našim úspešným športovcom prajeme veľa ďalších úspechov, zdravia a šťastia, aby ich obchádzali zranenia a robili naďalej dobré meno sebe, svojim blízkym, klubu a taktiež nášmu mestu!

Mládež do 18 rokov:

1. Barbara Nikolett Bazinská
9-ročná členka Klubu vodných motoristov KORMORÁN je žiačka 4. ročníka Základnej školy na Ulici rozmarínovej v Komárne. V minulom roku obsadila medzi mladšími pretekármi na majstrovstvách Slovenskej republiky v kategórii Formula Future 3. miesto. Medzi jej záľuby patria kreslenie, tanec, korčulovanie, lyžovanie, hudba a prírodopisné filmy. Trénuje ju otec, Miroslav Bazinský, ml.

2. Kevin Bielik
Má 11 rokov, je členom Plaveckého oddielu KomKo Komárno.
Na majstrovstvách Slovenskej republiky mladších žiakov v Štúrove získal päť zlatých a tri bronzové medaile. Na majstrovstvách Slovenskej republiky mladších žiakov v Trnave získal 7 zlatých a dve strieborné medaile. V roku 2013 vytvoril v disciplínach 50 m prsia v krátkom bazéne, 50 m prsia a 200 m prsia v dlhom bazéne 3 x (krát) nový slovenský rekord v kategórií mladších žiakov.
Kevin napriek svojmu mladému veku dosiahol vynikajúce výsledky v celoštátnom meraní síl v konkurencii najlepších plavcov a  svojím prístupom môže byť vzorom pre mnohých plavcov. Zároveň ho môžeme priradiť v jeho veku medzi najväčie nádeje slovenského plávania. Jeho trénerom je Štefan Peťkovský.

3. Nikolas Hulman
Má 13 rokov, je členom žiackeho družstva Zápasníckeho klubu Spartacus Komárno. V roku 2013 sa stal majstrom Slovenskej republiky v kategórii mladších žiakov v gréckorímskom štýle. Na majstrovstvách republiky mladších a starších žiakov vo voľnom aj v gréckorímskom štýle získal tretie miesta. Okrem toho bol viackrát úspešný na turnajoch doma aj v zahraničí, kde získal 3 zlaté, 5 strieborných a 2 bronzové medaile. Trénuje ho Kristián Csóka.

4. Máté Kanozsay 
Začal s bojovým umením Kempo ako 6-ročný. Je registrovaným členom športového klubu Slovenská federácia Kempo a  reprezentantom Slovenska. V roku 2013 na Majstrovstvách sveta v Turecku v kategórií 16 až 18 rokov do 65 kíl v disciplíne Full kontakt a v disciplíne Grappling získal dve bronzové medaily. Je viacnásobným majstrom Slovenska a Európy. Jeho trénerom je Róbert Szayka, predseda Slovenskej federácie kempo.

5. Tomáš Kósa
Má 12 rokov, je členom Karate klubu ABC Car Komárno. Vlani na Krajskom pohári mládeže získal 6 zlatých medailí. Na Slovenskom pohári mládeže získal trikrát 1. miesto. Tiež vyhral Majstrovstvá Slovenska mládeže v Shito ryu. Na majstrovstvách Slovenska mládeže Slovenského zväzu karate obsadil 3. miesto. Na majstrovstvách Európy Shito ryu obsadil 1. miesto v kategorii kumite. Tomáš je na svoj vek duševne nadmieru vyspelí, trpezlivý a húževnatý. V tréningových procesoch sa aktívne zapája a poctivo venuje cvičeniu. Na súťažiach vystupuje skromne a prijíma s hrdosťou víťazstvo a s pokorou prehru. Jeho trénerom je Peter Máťa.

6. Lucia Bohošová
Lucka od narodenia navštevovala strelnicu Športovo streleckého klubu Royal Komárno. V roku 2011 si už uvedomila, že šport a streľba nemôže byť len atraktívnou hrou a začala so športovou streľbou, pravidelnými tréningami a súťažami. V roku 2012 už robila prvé kroky za úspechom. Ako každý začiatočník začala strieľať zo vzduchovej pušky. Už pri prvých pokusoch streľby sa ukázalo, že Lucka má výnimočný talent pre športovú streľbu. V roku 2013 sa už zúčastňovala na najvyšších streleckých súťažiach v SR a na medzinárodných súťažiach, kde vybojovala viaceré víťazstvá a umiestnenia na popredných miestach a vyrovnala aj platný slovenský rekord. Na medzinárodnej streleckej súťaži v Taliansku a Maďarsku získala 1. miesto v kategórii junioriek.

7. Rea Moravcová
Je členkou klubu Tc Empire Trnava. Má 14 rokov a napriek tomu už hrá turnaje tenisu, kde je zaradená do vekovej kategórie do 18 rokov. Na celoštátnych a medzinárodných turnajoch sa prezentuje tak v dvojhre ako aj v štvorhre. V minulom roku roku získala 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska družstiev do 14 rokov v tenise. Jej trénerom je Roman Hajdušík.

8. Daniel Szokol
Menovaný začal súťažiť až v roku 2013. Vlani na Majstrovstvách Slovenska v kategórii juniorov K2 na trati 200 m a  1000 m získal s Eduardom Rebrom striebornú a bronzovú medailu.
Na Majstrovstvách Európy v súťaži jednotlivcov na 200 m dosiahol popredné 8. umiestnenie. Jeho trénerom je Mgr. František Dosúdil.

9. Péter Zakar 
Vodnému pólu sa začal venovať ako deväťročný v roku 2003 a postupne vo všetkých celoštátnych mládežníckych kategóriách získal niekoľko medailí. Momentálne je tak členom mužstva juniorov ako aj dospelých KLUBU VODNEHO POLA Komárno. Je študentom prvého ročníka študijného programu Informatika na univerzite Óbudai Egyetem v Budapešti. Na zimných majstrovstvách Slovenska juniorov a národnej lige SR juniorov obsadil druhé miesto. Vlani bol vyhlásený za najlepšieho strelca mužstva dospelých Klubu vodného póla Komárno v Extralige. Ako člen reprezentačného mužstva juniorov SR do 20 rokov reprezentoval Slovensko na medzinárodných turnajoch v Chorvátsku, v Maďarsku a na Slovensku. Jeho trénerom je Štefan Fazekas.

10. Peter Vicencz
Má 10 rokov a je členom Komárňanského šachového klubu. Na majstrovstvách SR v kategórii chlapcov do 10 rokov získal bronzovu medailu. Na medzinárodnom turnaji chlapcov do 10 rokov v Tate získal titul majstra a na majstrovstvách žiackych družtiev získal tiež 1. miesto. Je majstrom Nitrianskeho kraja za rok 2013. Jeho trénerom je Imre Kukel.

Dospelí:

11. Zoltán Bujna 
Zoltán Bujna sa po úspešnej prvej expedícií znova vydal po stopách Vámberyho. Tentoraz jeho cesta smerovala do strednej Ázie. Jeho cesta viedla po 13 krajinách podľa Vámberyho misie a vyvrcholila v duchu hesla „mesiac na vrchole sveta“ v Tadžikistáne na vrchole Pamíru vo výške 4655 metrov. Túra sa skončila v Kirgistane 18. augusta 2013, 107 dní po štarte. So 7381 kilometrami v nohách sa vrátil na Klapkovo námestie v Komárne. Na jeho bicykli celý čas viala Komárňanská zástava!

12. Ronald Nikker
Má 19 rokov, je členom športového klubu Slovenskej federácie Kempo. Ako 5-ročný sa začal venovať tomuto športu. Je viacnásobným majstrom Slovenska, Európy a sveta. V roku 2013 získal bronzovú medailu na Majstrovstvách sveta v Turecku. Je študentom Strednej odbornej školy technickej v Komárne. Jeho trénerom je Róbert Szayka, predseda Slovenskej federácie kempo.

13. Patrik Rajcsányi 
Má 20 rokov a je členom Športového klubu boxu Spartak Komárno. V boxe vyniká najmä svojou technickou vyspelosťou, vytrvalosťou a potrebnou bojovnosťou. V roku 2013 získal striebornú medailu na majstrovstvách Slovenkej republiky mužov. Je členom družstva stredoeurópskej ligy BoxingOne v roku 2013. Ďalšie cenné umiestnenia na medzinárodnej pôde pozbieral v Maďarsku a v Bosne Hercegovine. Ako člen užsieho kádra reprezentantov Slovenska bol nominovaný na Majstrovstvá Európy a ďalšie významnejšie turnaje. Patrí medzi boxerské nádeje aj pre kvalifikačné boje o účasť na najbližších Olympijských hrách. Je študentom univerzity J. Selyeho v Komárne. Jeho trénerom je Juraj Györfi.

14. László Szeder 
Fyzicky aj duševne náročná cyklotúra Ladislava Szedera, ktorá trvala takmer sedem mesiacov sa začala 30. marca 2013 a skončila 22. októbra 2013. Svoju expedíciu začal pozdĺž Dunaja až po Rumunsko, cez Moldavsko nasledovalo Rusko. Po Návšteve Moskvy nasledovali Pobaltské štáty a Fínsko. Nakoniec nasledovala cesta domov cez Polsko a Českú republiku. Túto 11 000 kilometrovú expedíciu zdokumentoval s takmer 10 000 fotografiami. Momentálne sa pripravuje na ďalšiu expedíciu, na ktorú by sa mal vybrať 30. marca 2014, ktorej cieľom je precestovať svet. Jeho vzorom sú Balázs Dénes -geografik a Heinz Stücke cykloturista.

15. Tomáš Vu Thanh
Má 25 rokov, je zakladateľom Capoeiry v Komárne a následne aj v mnohých ďalších mestách na Slovensku a v Maďarsku. Tomuto športu sa venuje viac ako 10 rokov, vyučuje deti, dospelých a úspešne vedie rôzne projekty. Medzi najúspešnejší patrí projekt, v ktorom sa venuje mentálne a fyzicky postihnutým ľuďom. V roku 2013 obsadil 1. miesto na Majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v Komárne. Jeho žiaci taktiež dosahujú vynikajúce výsledky na rôznych súťažiach v Európe. Jeho trénerom je Pasoka.

Športové kluby:

16. Mestský basketbalový klub Komárno
Súťažný ročník 2012/13 bol pre extraligových basketbalistov mimoriadne úspešný. Stali sa víťazom základnej časti súťaže, vyhrali Slovenský pohár a po predchádzajúcej sezóne sa opäť prebojovali do finále Slovenskej extraligy. Nezabudnuteľnú sériu finálových zápasov s Interom Bratislava hodnotila odborná aj laická verejnosť, ako sviatok basketbalu. Na konci série, v poslednom možnom zápase mužstvo síce titul nevyhralo, ale vo verejnosti dodnes rezonuje fakt, že okrem pravidelne vypredanej športovej haly v Komárne môže basketbal zaplniť aj športovú halu na Pasienkoch.
Cenu prevezme Marek Kozlík, Slovenský reprezentant a kapitán mužstva, ktorý sa stal aj najlepším obrancom extraligy. Trénerom mužstva je František Rón.

17. Kajak & kanoe klub Komárno
Posádka lode K4 – veteráni v zastúpení Ladislavom Broczkym, Ladislavom Ódorom , Marekom Ďurčom a Tiborom Bukovskym. Na svetových hrách veteránov v Toríne, čo je obdoba olympijských hier pre veteránov, v súťažiach v rýchlostnej kanoistike vybojovali zlato v disciplíne K 4 1000 m a striebro v discipline K 4 200 m. Na otvorených majstrovstvách Maďarska obsadili prvé mieta v disciplíne K 4 500 m a v disciplíne K 4 200 m.

18. Športový klub boxu Spartak
ŠKB Spartak Komárno s návzom Komárno Sharps aj v roku 2013 reprezentovalo svoje mesto v medzinárodnej lige Boxineg one, kde sa opäť umiestnili na celkovom 1. mieste a  3. krát získal titul medzinárodného majstra Euroligy mužov v boxe. V tejto dlhodobej súťaži štartovalo 8 klubov, a to z Rumunska, z Poľska, z Maďarska a zo Slovenska. Okrem toho Športový klub boxu Spartak štartoval vo všetkých súťažiach organizovaných Slovenskou asociáciou boxerov amatérov a v Komárne usporiadal aj niekoľko medzinárodných podujatí v boxe. Cenu prevezme Juraj Győrfi, tréner klubu.

19. Volejbalový klub Spartak Komárno
Systematická príprava mladých talentovaných volejbalistov v Komárne sa na konci sezóny 2012/13 naplnila: Volejbalový klub Spartak Komárno sa prebojoval do Slovenskej extraligy. Mužstvo pod vedením trénerského dua Edmund Németh – Boris Sládeček sa v silnej konkurencii nestratilo, dostali sa do nadstavbovej časti súťaže a udržali sa v najvyššej súťaži Slovenska aj v ďalšom ročníku.
Cenu prevezme smečiar Marek Patúc, kapitán mužstva.