Kultúra 2016. 09. 05.

Peter Cmorík a Vera Tóth spríjemnia vynovené Vínne korzo

Komárňanské leto sa ešte ani neskončilo a už sa chystá najväčšia kultúrna a gastronomická udalosť jesene. Tradičné Komárňanské vínne korzo sa uskutoční 15. – 17. septembra (štvrtok – sobota) ako obvykle v okolí Námestia generála Klapku. Keďže 15. septembra je štátny sviatok, vedenie mesta sa rozhodlo festival usporiadať práve v tento víkend. 

ORGANIZÁTORI
Organizátorom tohtoročného vínneho korza sú György Kovács, ktorý je zároveň hlavným organizátorom hudobného života v Komárne, vyštudovaný expert na vína a človek zodpovedný za Strikovú terasu Zsolt Ferenczi a András Doktorik, ktorý do súkolia prispeje vlastným javiskom, osvetlením a ozvučením. Verejnú súťaž vypísanú mestom Komárno na zorganizovanie Vínneho korza vyhrali títo traja podnikatelia so spoločným projektom. Je zrejmé, že si úlohy podelia podľa toho, kto v čom vyniká a má skúsenosti. Kvalitné gastronomické pôžitky zabezpečia spoločnými silami. „S tým, že sme si konkrétne rozdelili úlohy, vieme zorganizovať festival na vyššej úrovni,” odôvodňuje György Kovács.
HUDBA
Aký nás čaká hudobný program? „Jednou z podmienok súťaže bolo, že na akcii musí vystúpiť jeden známy slovenský, jeden známy maďarský a viacero miestnych interpretov,“ ozrejmuje G. Kovács. Slovenskými hviezdami komárňanského Vínneho korza budú PETER CMORÍK a KATKA ŠČEVLÍKOVÁ s priateľmi, ktorí sa venujú hudobnému štýlu soul-jazz. Hlavnou maďarskou vystupujúcou bude VERA TÓTH, okrem nej sa predstaví aj pop-funková a jazzová kapela PEET PROJECT.
Z domácich kapiel sa ukážu Ölveczky Free Standard Trio, LGT Revival Band, Slovenkí Rebeli ale aj Andreas Csonka. Na oficiálnom otvorení festivalu sa o dobrú náladu postará dychovka Vidám Fiúk.
Všetky koncerty tohtoročného Vínneho korza budú hrané výlučne naživo!
VÍNO
Čo sa týka vín a vinárov, tento rok pozvanie prijali „samé nové bukety,“ ktoré doteraz ešte v našom meste nerozvoniavali. Z vínnej oblasti Balaton-Felvidék to bude Vinárstvo svätého Donáta (Csopak) alebo Vinárstvo Gilvesy (Szent György-hegy). Príde aj jeden z najznámejších slovenských producentov lahodného moku Vinárstvo Elesko. Nebudú chýbať ani známe a obľúbené miestne vinárstva Kasnyik, Bott alebo Pivnica Hengerics. „Na vínnom korze bude aj menšia novinka, pre návštevníkov sme pripravili pekné nové poháre na ochutnávanie,”  dodáva G. Kovács.
GASTRONÓMIA
Popri známych a obľúbených jedlách ako sú pečená klobása, cigánska pečienka, trdelník, koláče z pece či syry, bude novinkou domáci hamburger a rumunská mäsová pochúťka pastrami. V sobotu sa uskutoční aj tradičná SÚŤAŽ VO VARENÍ FAZUĽOVÉHO GULÁŠA.
Stan a drevo na varenie organizátori zabezpečia, súťažiace družstvá môžu v určitom množstve požiadať aj o fazuľu a mäso. To poskytne jeden zo sponzorov – Danubius s.r.o. „Aj tu sme zaviedli novinku. Družstvo, ktoré sa umiestni na prvom mieste, dostane do daru putovný pohár, ktorý o rok predá ďalej ďalšiemu víťazovi,” vysvetľuje jeden z organizátorov.
SPONZORI
„Naše predsavzatie je splniť túto výzvu na tisíc percent a vytvoriť jeden dobre organizovaný festival plný dobrej nálady. Preto sme okrem financií z mestského rozpočtu hľadali aj sponzorov. Vďaka patrí našim hlavným partnerom Tomtel, BlackCat, Waldorf Fitness a Waldorf Čoko Soli, Alegra Pizzéria, a už spomínanému mäsiarstvu Danubius,“ uzatvára György Kovács.
Komárňanské vínne korzo – FB-stránka
Komárňanské vínne korzo webstránka
borkorzo-a4-plaki-final