Šport 2020. 07. 07.

Plavci Delta klubu Komárno dobili Pasienky

Plavci Delta klubu Komárno využili 4.7.2020 možnosť opäť súťažne plávať v slovenských bazénoch – konkrétne na pretekoch cORCAvid TEST, ktoré sa uskutočnili na bratislavských Pasienkoch. Náš klub reprezentovali pod vedením trénera Michala Knihára: Marián Dragúň, Alex Kušík, Miriama Szászova, Alexandra Gálová a Emma Schmelhaus. Najťažšiu úlohu mali vekom juniori Alex Kušík a Alexandra Gálová, ktorý už pretekali v kategórií dospelých. O vynikajúcu úroveň podujatia sa zaslúžila takmer kompletná slovenská špička ako aj 401 plavcov z 35 slovenských a českých klubov. Naši plavci spolu získali 8 zlatých, 1 striebornú a 1 bronzovú medailu, čo nášmu klubu vynieslo v hodnotení klubov výbornú 2. pozíciu. Za predvedené výkony našim plavcom a trénerovi gratulujeme.

Marian Dragúň  sa predstavil na 50m a 100m prsia. V kratšej disciplíne zaplával čas 29,01, ktorý nikto nedokázal prekonať, a len o stotinu sekundy zaostal za svojim najlepším výkonom SR v tomto roku. Druhú zlatú medailu pridal na 100m prsia časom 1:04,41, ktorý je zároveň slovenským maximom v tomto roku.

Alex Kušík sa najprv predstavil v disciplíne 200m prsia, ktorú časom 2:28,72 dokázal aj vyhrať. V kratších prsiarskych disciplínach skončil rovnako na výbornom 4. mieste. Predstavil sa aj vo všetkých znakárskych disciplínach, pričom najviac sa mu darilo na najkratšej 50m trati, kde časom 28,12 získal bronzovú medailu. Na dvojnásobnej trati pridal opäť veľmi pekné 4. miesto. Poslednou disciplínou bolo 200m polohové preteky, v ktorej nenašiel premožiteľa a časom 2:10,37 získal svoje druhé zlato.

Alexandra Gálová sa predstavila po prvý krát pod hlavičkou nášho klubu. Postupne sa predstavila v 6 disciplínach, pričom najlepší výsledok dosiahla na 200m znak, kde skončila na 8. mieste medzi dospelými. Aj počas krátkej prípravy s našim klubom nastali u Alexy výrazné zlepšenia, čo dokázala aj zaplávaním osobného rekordu na 50m voľným spôsobom.  

Miriama Szászová sa predstavila v disciplínach 50m voľným spôsobom, 100m motýlik, 100m znak a 100m voľným spôsobom. Na pretekoch nenašla premožiteľku a tak vybojovala 4 zlaté medaile. Najlepšie výsledky dosiahla na 100m motýlik, kde časom 1:08,60 prekonala svoj doterajší osobný rekord 4,33 sekundy! Druhý osobák pridala aj v disciplíne 50m voľným spôsobom.

Emma Schmelhaus bola našou najmladšou pretekárkou. Predstaviť sa mohla len na všetkých 50m tratiach, čoho sme aj využili. Emma mala spomedzi našich plavcov najdlhší tréningový výpadok napriek tomu dokázala zaplávať až tri osobné rekordy. Najviac sa jej darilo na 50m prsia kde získala striebornú medailu.

Michal Knihár – preteky nám poslúžili ako podklad do ďalšieho tréningového procesu počas leta. Tréningový výpadok bol veľký, čo sa na mnohých plavcov prejavilo dosiahnutými časmi. Medzi týchto plavcov našťastie nepatrili tí naši a to  len vďaka partnerom z termálneho kúpaliska Thermal Corvinus Veľký Meder a Aqua Sport center Györ nakoľko celý tréningový proces počas uzatvorenia našej plavárne kvôli corona opatreniam sa odohrával v týchto bazénoch nakoľko naša domovská plaváreň je nám k dispozícií až od 1.7. za čo sa chceme poďakovať prevádzkovateľovi nakoľko takto máme zabezpečenú celú letnú prípravu, počas ktorej sa budeme snažiť dobehnúť tréningový výpadok. Marián Dragúň potvrdil svoje tréningové nasadenie nielen umiestneniami ale aj dosiahnutými časmi. Cieľom na tento rok je zabojovať o pozíciu slovenskej prsiarskej jednotky a s výhľadom na budúci rok dosiahnuť limity na vrcholné podujatia, ktorých bude budúci rok viac než dosť. Alex Kušík súťažil už s mužmi hoci tento rok je ešte junior. Nakoľko budúci rok už bude súťažiť s dospelými takéto podujatia sú pre neho nevyhnutné. Potvrdil svoju pozíciu na 200m polohové preteky aj keď o niekoľko sekúnd zaostal za svojimi osobákmi, čo je logickým vyústením len jednofázových tréningov v predchádzajúcom období. Verím, že vďaka dvojfázovým tréningom počas leta na jeseň nastane výrazné zlepšenie aj časov. Alexandra Gálová trénuje s nami len niekoľko mesiacov a čaká nás ešte veľa práce. Jej výhodou je neuveriteľná snaha zlepšiť sa a pracovať na sebe. Dôkazom je, že denne dochádza na ranné tréningy až z Nitry. Miriama Szászová sa predstavila hlavne na šprintérskych vzdialenostiach, v ktorých nemá až takú veľkú dominanciu medzi súperkami. Zlepšenie motýlika sa preukazovalo už počas tréningu čo sa napokon prejavilo aj obrovským osobákom. Dôležitým bolo víťazstvo na 50m voľným spôsobom, nakoľko táto disciplína jej sedí najmenej ale vôlou dokázala všetkým súperkám odplatiť predchádzajúce preteky čo jej hlavne veľmi pomôže viac si veriť aj v tejto disciplíne. Emma Schmelhaus napriek výpadku v tréningoch zaplávala až tri osobáky. Slovenská špička nám počas vynútenej prestávky neušla a ak bude na tréningoch tvrdo pracovať môže v budúcnosti sa presadzovať nie len v prsiarskych ale ale aj iných disciplínach.   

Ak chcete aj vy aby Vaše dieťa trénovalo s troma reprezntantami SR navštívte našu webovú stránku www.delkokn.sk, kde sa v priebehu mesiaca júl dozviete viac informácií o tréningových možnostiach od septembra 2020.