Šport 2020. 06. 30.

Plavci Delta klubu Komárno opäť súťažili

Plavci Delta klubu Komárno využili priateľské pozvanie plaveského klubu Györi SE a zúčastnili sa v dňoch 26.-27.6.2020 regionálnych testovacích pretekov, ktoré usporiadali pre pozvané kluby. Cieľom pretekov bolo otestovanie momentálnej výkonnosti plavcov po vynútenej tréningovej prestávke zaveninej pandémiou. Pre plávcov je výpadok plaveckých tréningov veľmi ťažko dobehnuteľný nakoľko všetci plavci strácajú !cit pre vodu“ a jeho opätovné získanie si vyžaduje približne dvojnásobok času tréningového výpadku. Nás klub reprezentovali Marián Dragúň, Alex Kušík, Miriama a Ema Szászové a Alexandra Gálová, ktoré ešte štartovala pod hlavičkou Delfin Nitra, avšak od 1.7.2020 rozšírila rady našich plavcov Delta klubu Komárno.

Marian Dragúň  sa predstavil vo všetkých prsiarskych disciplínach. V piatok plával 200m prsia a časom 2:22,69 obsadil prvé miesto a týmto časom sa dostal na prvé miesto tohtoročných slovenských tabuliek! V sobotu plával v tesnom časovom slede 50m prsia a 100m prsia. V kratšej disciplíne zaplával čas 29,22 a opäť získal prvú priečku a len o 0,22 sekundy zaostal za svojim najlepším tohtoročným výsledkom, ktorým vedie tohtoročné tabuľky v SR. Na 100m trati zaplával čas 1:04,94 čím opäť nenašiel premožiteľa. Po týchto pretekoch Marián Dragúň vedie tohtoročné slovenské tabuľky vo všetkých troch prsiarskych disciplínach!

Alex Kušík sa v sobotu predstavil na všetkých 100m tratiach. 100m motýlik zaplával za 59,22 a obsadil pekné 3. miesto. O kvalite pretekov svedčí aj skutočnosť, že víťazom tejto disciplíny sa stal Szabó Szebasztián – medailista z ME v tejto disciplíne. O niekoľko minút sa predstavil na 100m, znak, kde zaplával čas 1:00,72 a obsadil 4. priečku. Nasledovala disciplína 100m prsia kde zaplával čas 1:07,23 a obsadil 1 miesto. Prvý deň ukončil 100m voľným spôsobom kde časom 54,23 len tesne zaostal za svojim osobným rekordom a obsadil 2. miesto. V sobotu sa predstavil na všetkých 50m tratiach. Na 50m motýlik obsadil časom 26,74 3. miesto pričom za osobným rekordom zaostal len o 0,07 sek. Následne zaplával 50m znak za 27,87 a skončil na 2. mieste. Na 50m prsia obsadil 3. miesto časom 30,84. V poslednej disciplíne 50m voľným spôsobom zaplával čas 24,91 o získal opäť 3. miesto.

Miriama Szászová sa najpr predstavila na 100m motýlik, v ktorej zaplávala čas 1:10,45 čím zlepšila svoj osobný rekord o viac ako 2,5 sekundy a obsadila výborné 4. miesto (súťažilo sa v kategórií bez rozdielu veku). Následne sa predstavila na 100m voľným spôsobom kde časom 1:02,45 obsadila opäť 4. miesto. V sobotu plávala najprv 50mn motýlik, kde čaom 31,40 opäť zaplávala svoj osobný rekord. Nasledovala disciplína 50m znak, kde časom 33,73 obsadila 8. miesto. 100m znak zaplávala za 1:13,32 čím obsadila 4. miesto pričom víťazkou sa stala Jakabos Zsuzsana. Poslednopu disciplínou bolo 50m voľným spôsobom kde opäť zaplávala osobný rekord časom 28,66 a obsadila 5. miesto.

Ema Szászová sa postupne predstavila v motýlkárskych a krauliarskych disciplínach. Najlepším výsledkom bol čas 32,97 na 50m voľným spôsobom kde obsadila 17. miesto a len tesne zaostala za svojim osobným rekordom.

Alexandra Gálová už istý čas trénuje v našom klube a právoplatným členom na SPF sa stáva dňom 1.7.2020 kedy bude plávoplatný jej prestup. Vekom mladšia juniorka výborne zapadla do kolektívu a môžeme od nej očakávať v budúcnosti výborné výsledky. Na tých to pretekoch medzi jej najhodnotnejšie vystúpenia patrili 5. miesto na 100m prsia časom 1:23,55, 9. miesto na 1000m voľným spôsobom časom 1:04,11, 6. miesto na 50m prsia časom 39,17 a 8. miestio na 50m voľným spôsobom 29,18.

Michal Knihár – na tieto preteky sme išli s malou dušičkou. Tréningový výpadok bol veľký a len vďaka partnerom z termálneho kúpaliska Thermal Corvinus Veľký Meder a Aqua Sport center Györ sme sa týchto pretekov vôbec mohli zúčastniť nakoľko celý tréningový proces sa odohrával v týchto bazénoch nakoľko naša domovská plaváreň je uzatvorená. Tréningy prebiehali väčšinou vo Veľkom Mederi za čo by som sa chcel poďakovať vedeniu cenrtra ako aj mesta Veľký Meder. Časť tréningového procesu sa odohrávala aj v Györi za čo sme veľmi vďační. Dokázali sme zabezpečiť jednofázový tréning v bazéne, ktorý sme dopĺňali suchou prípravou. Výsledky našich plavcov ma milo prekvapili. Zaplávať najhodnotnejšie výkony sezóny a čo i len sa priblížiť k osobným rekordom (dokonca ich aj prekonať) hovorí o dobrej príprave aj počas pandémie. Bez minimalizácie tréningového výpadku by boli tieto výkony dosiahnuteľné až koncom tohto resp. v priebehu budúceho roku.