Región 2022. 08. 04.

Po Dunaji sa bude plaviť replika rímskej veslice a zastaví sa aj v Iži!

Plne funkčná replika rímskej lode typu „Lusoria“ zavíta počas svojej dva a pol mesačnej plavby z Nemecka k Čiernemu moru na Slovensko. Loď nesie meno Danuvina Alacris, čo v preklade znamená Živý Dunaj. Bola vybudovaná výlučne s použitím dobových materiálov a postupov v rámci medzinárodného projektu INTERREG LIVING DANUBE LIMES. Do Bratislavy pripláva 5. augusta 2022, v obci Iža pri Komárne zakotví v utorok 9. augusta.

Program sa začne už od 15:00 do 17:00, v oblasti archeologickej lokality rímskeho tábora budú prebiehať komentované prehliadky. Rímska veslica zakotví v obci Iža na pobreží Dunaja pri Duna Bufet od 17:00, následne medzinárodnú posádku privíta starosta obce Iža Domin István, ministerka kultúry SR Natália Milanová  a riaditeľ Podunajského múzea v Komárne Jozef Csütörtöky.

Od 18:00 do 21:00 bude prebiehať program Tovarišstva bojových umení a Legio Brigetio. Súčasťou programu budú antické tance, legionárske cvičenia, gladiátorské súboje a jazda na koni.

Veslicu však uvidíte aj v ďalších siedmich krajinách. Denne prekoná približne 40-kilometrovú vzdialenosť, jej trasa vedie okolo mnohých historických pamiatok a na počesť jej plavby sa pozdĺž rieky konajú početné sprievodné podujatia. Posádka sa obmieňa každé dva týždne.

Plavidlo typu Lusoria bolo dlhé približne 17 až 21 metrov, jeho maximálna šírka bola 2,5 metra a výška približne 90 cm. Kvôli obmedzenému priestoru posádku lode tvorili samotní vojaci. Mohlo v nej byť 27 až 35 mužov, z toho 24 až 32 veslárov, 2 muži obsluhujúci loď a plachtu a jeden kormidelník, ktorý bol pravdepodobne tiež veliteľom lode.

Living Danube Limes spája podunajský región a jeho zdieľané rímske dedičstvo, podporuje spoločnú rímsku značku, ochraňuje a zachováva kultúrne dedičstvo, vytvára udržateľné riešenia pre cestovný ruch a tiež usiluje o Kultúrnu cestu pozdĺž celého podunajského regiónu.

Zdroje: https://www.visitbratislava.com/, Domin István, DANUrB+,