Mesto 2021. 02. 04.

Počet pacientov s rakovinou stúpa, prevencia je mimoriadne dôležitá

Na Slovensku ročne pribudne asi 35 000 ľudí s hrozivou diagnózou – rakovina. Ide o veľmi rozšírené ochorenie, ktoré dnes postihuje už takmer každú rodinu. Na túto tému upozorňuje aj dnešný deň, 4. február, počas ktorého si pripomíname Svetový deň  proti rakovine. Cieľom je vzbudiť zamyslenie sa nad touto chorobou a možnosťami prevencie.

,,Najčastejšie sa na našom pracovisku stretávame s karcinómom prsníka, je to až takmer 20 %. Veľmi dôležité je pri všetkých druhoch tohto ochorenia, aby pacienti dbali na prevenciu, pravidelne absolvovali preventívne prehliadky a dôležité sú aj samovyšetrenia, ktoré pomôžu odhaliť aspoň včasné štádium ochorenia,“ vysvetľuje primár klinickej a radiačnej onkológie MUDr. Pavel Demeter, MBA, z Nemocnice AGEL Komárno.

Tak ako diagnózy, aj pacienti sú rôzni. Najčastejšie liečime pacientov v rozmedzí od 50-teho do 70-teho roku života. Kľudne však môže ísť o pacientov vo veku od cca 20 do 100 rokov. Úspešná liečba rakoviny ale závisí od mnohých faktorov. ,,Samozrejme najväčšia nádej na úspech je, keď ide o ochorenie vo včasnom štádiu, ak ide o takzvaný priaznivý histologický typ ochorenia, s priaznivou biologickou povahou. Úlohu zohráva aj vek pacienta, jeho klinický stav, multidisciplinárny prístup, správne zvolená stratégia a taktika liečby, ako i  jej kvalita,“ vysvetľuje primár.

Počet onkologických pacientov pozvoľna narastá. Čo sa týka zodpovednosti Slovákov, podľa odborníkov je to rôzne. ,,Je to je individuálne. Všeobecne slovenskí pacienti nie sú zodpovednejší ako ľudia v krajinách od nás na západ, skôr naopak. Prevencia je ale naozaj dôležitá, preto na ňu apelujeme neustále aj my, lekári,“ dodáva primár.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK