Mesto 2013. 04. 19.

Polia pri Komárne sú ešte zatopené, so sejbou sú problémy

V Komárňanskom okrese bolo pod vodou takmer sedemtisíc hektárov pôdy. Najviac ich zatopilo v Sokolciach, Kolárove, Kameničnej – Balvanoch, Zlatnej na Ostrove, Nesvadoch.

817942_79283045

Časť ornej pôdy v okrese Komárno je po záplavách stále pod vodou. Poľnohospodári nemohli zasiať okolo 500 – 600 hektárov jačmeňa, pod vodou je časť pšenice a repky. Aké budú výpadky úrody a škody, sa zatiaľ nevie.

Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Komárne Milan Kováč, voda ustupuje, ale veľmi pomaly. V Komárňanskom okrese bolo pod vodou takmer 7 000 hektárov pôdy. Najviac polí zatopilo v Sokolciach, Kolárove, Kameničnej – Balvanoch, Zlatnej na Ostrove, Nesvadoch. „Voda stojí na mnohých miestach, hlavne v kolárovskej a balvanskej časti, tam sú ešte celé parcely pod vodou,“ skonštatoval Kováč.

Poľnohospodári začínajú siať kukuricu a slnečnicu, na mnohých miestach musia na poliach kľučkovať a obchádzať podmáčané časti. Traktor zapadol aj tam, kde to neočakávali. „Pôda je ešte podmáčaná aj na miestach, kde to nevidíme,“ poznamenal Kováč. Ako dlho bude ešte trvať, kým sa pôda vysuší, bude závisieť od počasia.

Kováč zároveň upozornil na možné riziko, že súčasné teplé počasie by mohlo spôsobiť topenie snehu vo vyšších polohách. „U nás to znamená, že okamžite stúpne hladina Váhu, neskôr hladina Dunaja a vytlačí spodné vody,“ povedal.

TEXT: SITA