Mesto 2010. 10. 08.

Pospolitosť do Komárna príde, mesto vraj pochod napokon povolilo!

Už zajtra budú po uliciach Komárna pochodovať členovia Slovenskej pospolitosti, ktorí sú známi svojimi krajne pravicovými názormi. Spoločnosť im budú robiť členovia Magyar Nemzeti Arcvonal, ktorí sú organizátormi akcie.

Podľa oficiálnych informácií by sa mali stretnúť v znamení mieru medzi národmi. Na podujatí sa oficiálne zúčastnia iba delegácie týchto organizácií, no podľa Ivana Sýkoru, vodcu SP, sa pochodu má zúčastniť asi 200 ľudí. Ide o symbolické podujatie, ktoré bolo plánované pre úzky okruh reprezentantov troch národoveckých skupín. Účasť totiž potvrdil aj srbský Nacionalni Stroj Podľa webovej stránky MNA je účelom podujatia

Ako sa pre portál Ahojkomarno.sk vyjadril vodca SP, mesto pochod povolilo, no nebolo to jednoduché “Od zvolávateľa vieme o obštrukciách, ktoré sa stupňovali každým týždňom zo strany Mesta Komárno pri nahlasovaní akcie. Podľa našej mienky išlo iba o ‘buzeráciu’. Úradník napríklad opakovane požadoval od zvolávateľa vykonať úkony, ktoré sú nad jeho rámec povinností. Je jasné, že je tu záujem, aby pochod proti šovinizmu nebol uskutočnený. Niekomu prekáža ak sa prestanú Slováci a Maďari biť po hlavách pre cudzie záujmy.” Podľa Sýkoru bol organizátor pochodu riešiť problém s nahlasovaním osobne.

Napriek tomu, že účel pochodu je mierový, treba byť obozretný, pretože takéto akcie sa často stretávajú s nevôľou niektorých skupín ľudí, ktorí by mohli narušiť bezpečnosť účastníkov akcie, či obyvateľov Komárna. “Vieme o tom, že sa isté šovinistické kruhy a organizácie rozhodli prekrútiť správy o význame pochodu a poštvať ľudí, aby protestovali proti akcii, ktorá je podľa nich namierená proti Maďarom, čo je hlúposť. Ich cieľom je iba Veľké Uhorsko a preto neuznávajú ostatné susedské národy,” povedal Sýkora a ako ďalej dodal, policajné zložky budú spolupracovať a dbať o to, aby nevznikol nijaký problém.

Začiatok akcie je naplánovaný na 14:00 na Námestí M.R. Štefánika, rozpustená by mala byť okolo 17:00. Buďte opatrní a obozretní!

Tomáš Kottra