Región 2012. 05. 25.

Pre machinácie zadržali nitrianskeho vicežupana

Pre kauzu súvisiacu s procesom verejných obstarávaní zadržali sedem ľudí, jedným z nich je aj Vladislav Borík, ktorý sa vzdal členstva v Smere aj podpredsedníctva v kraji.

Úrad boja proti korupcii vo štvrtok 24. mája uskutočnil zásahovú akciu v súvislosti s prípadom trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v Nitrianskom samosprávnom kraji. “Verejné obstarávania sa týkajú zákazky, ktorá súvisela s výberom zhotoviteľa na novú budovu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Išlo o niekoľko obstarávaní, ktoré sú naviazané na toto hlavné obstarávanie,” informoval na dnešnej tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar.

Vyšetrovatelia odboru boja proti korupcii západ predviedli sedem osôb, traja z nich sú zamestnancami samosprávneho kraja. Medzi obvinenými je riaditeľ župného úradu, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a vedúca oddelenia pre verejné obstarávanie. Obvineným hrozí sedem až dvanásť rokov za mrežami, jednej osobe hrozí šesť mesiacov až tri roky. “Dve osoby by už mali byť prepustené zo zadržania, vzhľadom na to, že spolupracujú s políciou pri dokazovaní tohto trestného činu,” doplnil Gašpar s tým, že o najbližšej budúcnosti ďalších piatich osôb sa práve rozhoduje.

V súťaži bol určený víťaz
Trestný čin bol podľa Gašpara spáchaný vlani, a to od marca až do septembra, keď sa uskutočňovali verejné obstarávania. Tri boli s hodnotou zákazky do 30-tisíc eur. Prvá zákazka sa týkala obstarávania externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať zhotoviteľa tejto stavby a dve sa týkali výberu stavebných dozorov, ktoré mali vykonávať stavebný dozor nad vykonávateľom stavby. “Trestná činnosť spočívala v tom, že bol koordinovaným spôsobom medzi zástupcom obstarávateľa a súťažiacimi firmami vopred určený víťaz,” doplnil Gašpar.
K ovplyvneniu súťaže došlo podľa policajného šéfa aj v prípade obstarávania právneho poradcu pre súdne spory, ktoré rieši Nitriansky samosprávny kraj. “Tiež tam došlo k ovplyvneniu súťaže v prospech vopred vybraného uchádzača,” dodal Gašpar. Ako poznamenal, polícia má v rukách dostatok dôkazov. “Dokonca aj niečo naviac,” uzavrel s tým, že polícia možno vďaka nazbieraným dôkazom bude môcť odhaliť aj ďalšie konania.

Nitriansky vicežupan Vladislav Borík sa dnes na vlastnú žiadosť vzdal členstva v strane Smer-SD, aby svojimi súkromnými záležitosťami nepoškodzoval meno strany. “Súčasne sa na vlastnú žiadosť vzdal aj funkcie nitrianskeho vicežupana,” informovala Ľubica Končalová z tlačového odboru strany Smer.

Smer s ním počítal ako s budúcim županom
Hovorca Nitrianskeho župana Milana Belicu (Smer-SD) Stanislav Katrinec sa k téme vyjadriť nechcel. Povedal, že nemá zatiaľ k prípadu dostatok informácií a odporučil médiá na políciu. Belica svoj mobil nezdvíhal. Nitriansky samosprávny kraj má troch podpredsedov. Okrem Boríka, nominanta Smeru-SD, sú podžupanmi Ladislav Kollár z SDKÚ-DS a Ladislav Marenčák z KDH.  Borík je na tomto poste od septembra 2010, vo funkcii nahradil predošlú nominantku vlastnej strany Ľubicu Burdovú, ktorú poslanci odvolali. Predtým pôsobil ako vedúci služobného úradu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, bol prednostom Krajského úradu životného prostredia v Nitre a tiež štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva.

So 42-ročným Boríkom strana Smer-SD podľa kuloárnych informácií počítala aj ako s kandidátom na župana v najbližších voľbách do VÚC. Nitriansky krajský predseda Smeru-SD Tibor Glenda pre sme.sk povedal, že s Boríkom sa mu zatiaľ nepodarilo skontaktovať a dopredu nechce robiť žiadne politické

TEXT: SITA

NSK

Vyjadrite svoj názor