Región Dél-komárom 2022. 05. 31.

Prezentácia knihy, historické infotabule a výherný projekt

V okolí domu Múzea Györgya Klapku v maďarskom Komárome sa toho v posledných dňoch udialo veľa.

Minulú sobotu v Mestskom športovom areáli Zoltána Czibora oficiálne predstavili obsiahlu knihu o živote a kariére Zoltána Czibora, člena Zlatého tímu narodeného v Kaposvári, ktorý vyrastal v maďarskom Komárome.

Po pozdrave primátora Attilu Molnára knihu predstavili autori diela vrátane riaditeľky múzea Emese Számadó, pracovníka Múzea dejín financií a daní Zsolt Turi a historici Csaba Szabó a Gábor Pokornyi.

Knihu je možné zakúpiť v Múzeu Györgya Klapku a neskôr v kancelárii Tourinform v Južnom Komárome.

Súvisiacou novinkou je, že prebieha rekonštrukcia interiérov návštevníckeho centra Brigetio, ktoré prezentuje prostredie a techniku ​​19. storočia a sa otvorila vonkajšia expozícia. Historické informačné tabule zobrazujú bývalý život lokality. Nápisy vyrobila spoločnosť Városmarketing Kft. pod odborným dohľadom múzea.

Riaditeľka múzea Emese Számadó povedala, že pomocou informačných tabúľ sa môžeme zoznámiť s vedúcimi žrebčína, veterinármi, ich rodinami, plemenami koní chovanými na mieste, ich starostlivosťou a chovom, s jazdeckými súťažami a vtedajším každodenným životom.

A na záver je tu ešte radostnejšia správa, múzeum totiž nedávno vyhralo 25 miliónov v programe Maďarský génius, vďaka čomu sa plánuje vytvorenie mimoriadne veľkolepej interaktívnej výstavy. Výstava sa návštevníkom otvorí na jar budúceho roka.

V múzeu si môžete do konca leta pozrieť aj rímsku výstavu a tiež inštalačnú výstavu Györgya Klapku, hrdinu Komáromu.

Zdroj: komarom.hu