Región Dél-komárom 2022. 08. 25.

Pri Komárome sa z Dunaja vynoril záhadný vrak lode

Pre nezvyčajne nízku hladinu Dunaja v tomto roku sa z rieky vynára veľa vecí, ktoré by sme inak nevideli, keďže ich pred našimi zrakmi ukrývajú vlny. Tak je to aj v Komárome, kde sa v období sucha z vody objavuje vrak lode, uvádza kemma.hu.

Počas roku 1944 lietadlá britského kráľovského letectva zhodili na maďarský úsek Dunaja viac ako 1300 protilodných mín s cieľom zamedziť lodnú dopravu a ničiť plávajúce jednotky. Maďarské a nemecké sily sa samozrejme snažili zostreliť prichádzajúce lietadlá a zneškodniť už zhodené míny. Vyčistenie plavebnej dráhy však nebolo celkom úspešné, veľa lodí padlo za obeť mínam, uvádza blog s názvom Komárom katonái.

V pondelok 11. októbra pri Monostore na 1772. prúdnom kilometri narazil parník PASSAU Bayerischer Lloyd na mínu. K lodi, ktorá sa pohybovala do kopca, boli priviazané dva člny, jeden bol prázdny, druhý viezol jedlo. PASSAU sa v relatívne plytkej vode nepotopil, ale výbuch si odniesol z posádky mnoho obetí. Preživších zachránili na breh miestni civilisti, ktorí sa zhromaždili pri zvuku detonácie. Medzi obeťami bol Franz Köck, dôstojník lodnej spoločnosti Bayerischer Lloyd.

Žiaľ, zatiaľ sa jednoznačne nepodarilo zistiť, či bol veliteľom lode alebo slúžil ako podriadený dôstojník, no trosky sú dodnes svedectvom bezdôvodnej vojny a uchovávajú pamiatku námorníkov, ktorí tu zomreli nezmyselnou smrťou.

(Zdroj: na základe článku kemma.hu / Foto: László Gál / kemma.hu)