Mix 2018. 06. 18.

Primstock – práca s informáciami a ich predaj, to je práca na kapitálových trhoch

To je práca MAKLÉRA

Ak ste niekedy videli film s burzovou tematikou, je možné, že predpokladáte, že maklér celé dni trávi krikom do telefónu “kúpiť, kúpiť” alebo “predať, predať”. Ale tak to nie je!

Poďme zboriť niektoré mýty, urobme si prechádzku naprieč prácou zamestnanca, makléra, obchodníka spoločnosti ponúkajúcej obchodovanie na kapitálových trhoch, prevažne na burze. Práca, ktorá môže vytvárať veľký tlak, ale celkom iste vytvára veľké finančné odmeny.

Takže, čo je vlastne základ práce obchodníka, makléra?

Vaša úloha v práci obchodníka, makléra je komunikácia so súčasnými i potenciálnymi klientmi okrem iného o stave ich finančných portfólií o prípadných technických otázkach o zaujímavostiach z finančného sveta a mnoho ďalšieho. Zákazníci sú ako bohatí podnikatelia tak i bežní smrteľníci. Za pomoci investičných analytikov budete s Vašim klientom rokovať o tom, aké akcie a iné inštrumenty si kupuje alebo predáva, aby ste mu poskytli najlepšie informácie na vyhodnotenie, tak aby existovali predpoklady k zisku pre klienta a tým pádom aj Vašich odmien.

Úspešní makléri, obchodníci majú rýchle myslenie, jasné vedomie a neboja sa baviť aj o riskantných rozhodnutiach. Práca sa z prvopočiatku javí ako jednoduchá, čo aj je, ale len pre niektorých z Vás. Len pre tých z vás, ktorí máte jasné ciele a pevnú vôľu a ste cieľavedomí.

Nie je to práca pre ľudí, ktorí majú problém sa ráno zobudiť, usmiať sa za akýchkoľvek podmienok ráno do zrkadla a vyraziť do kancelárie, aby stihli otvorenie Londýnskej burzy v 8:00 a vydržali plné pracovné nasadenie pri svojom stole napríklad do 6 hodín popoludní alebo dlhšie . Londýnska burza síce zatvára o 16:30, ale ozajstní makléri, obchodníci, vedia, že pri svojom pracovnom stole vydržia dlhšie, pretože sa pracuje s trhmi vo všetkých časových pásmach. A to si vyžaduje plné nasadenie a nie je čas na aktivovanie či úpravu osobných profilov na Facebooku.

Burzoví obchodníci často pracujú vo veľkých, hektických kanceláriách a väčšinu času strávia na telefónnej linke s pohľadom do monitora, kde sa menia online informácie o prebiehajúcich trhoch, tak informácie zo CRM, z ktorých získavajú klientske hlásenia.

Kariérny postup je v tejto brandži skvelý a dostatočne tvrdou prácou sa vzápätí môžete stať lídrom vedúcim vlastný tím maklérov obchodníkov, ale aj vedúcim celej divízie … V tomto odvetví býva zvykom si zo svojich úspešných zamestnancov vychovávať všetky stupne managerov až do partnerskej úrovne.

Prečo pri návšteve západných krajín chcú často mladí ľudia pracovať v Bussines centrách typu Wall Street či v Londýnskom City? Peniaze, peniaze, peniaze a prestíž …

Peniaze, len to slovo znie skvele .. Počiatočný plat sa pohybuje v rozmedzí medzi 6000 – 7000 EUR za prvé štyri mesiace. Ale tí, ktorých motivácia exceluje ruka v ruke s pracovným nasadením, môžu už v prvom roku dosiahnuť zárobku presahujúcim 40 tis. Euro. Je bežné, že skúsení obchodníci môžu mať príjmy presahujúce aj 100 tis. Euro ročne. A vďaka vrelým benefitom a bonusom pre úspešné obchodníkov sa môžu dostať aj nad tento finančný rámec.

Neviete, či je táto práca pre Vás, pochybujete o tom, či máte dostatočné vzdelanie?

Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by stanovovala vhodnosť či nevhodnosť akejkoľvek doterajšej kvalifikácie. V prípade, že budete chcieť pracovať pre banky či poisťovne na vyšších pozíciách, bude väčšina zamestnávateľov z toho odboru u Vás očakávať titul a ďalšie nadstavby vzdelania.

Pre začínajúceho makléra, obchodníka, takéto požiadavky nie sú, nie že by boli na škodu. To nie, ale nie sú tie hlavné.

Hlavným parametrom pre úspešnú kariéru v našom odbore je chuť po peniazoch, veľkých peniazoch a dravosť. Nie je podstatné, či máte červený diplom z ekonómie či maturitné vysvedčenie z nadstavbového štúdia zo SOŠ murárskeho zamerania. Ak máte základné znalosti z ekonómie a povedomie o finančných trhoch, ak radi komunikujete s ľuďmi, pokiaľ Vám nevadí či skôr vyhľadávate príležitosti si presadiť svoju, môžete byť pokojní. Z Freudového pohľadu sa každý úspešný maklér, obchodník javí ako egoista spojený s narcistom. Čiže človek, ktorý si verí, verí sám v seba, a je schopný ísť priamo k svojmu cieľu. A tým cieľom je kariéra, ktorá nemá v ostatných odvetviach obdobu a s tým spojené finančné odmeny.

Každý deň investičného makléra, obchodníka je plný noviniek a nových poznatkov. Každý Rookie (nováčik), prechádza postupným profesijným vývojom v podobe nepretržitých školení a stáží. Školenia sa v našom odbore väčšinou uskutočňujú na príslušnom pracovisku a to tieňovaním vyššieho, skúsenejšieho kolegu. Tieto školenia dopĺňajú prednášky, semináre a stáže. S postupným kariérnym, pozičným rastom prichádzajú zahraničné stáže a národné skúšky potrebné pre podrobnejšiu maklérsku prácu.

Tak ako je vidno z textu, práca makléra, obchodníka na kapitálových, burzových trhoch nie je o bezmyšlienkovitom revaní do telefónu, ani o ničnerobení s rukami za chrbtom, ale o ľuďoch, ktorí sú schopní sa sami motivovať, sú vzory a radcovia pre ostatných, sú väčšinou mladí a k tomu draví a tí ktorí patria medzi úspešných aj veľmi bohatí. Skúste aj Vy túto prácu, zmeňte svoj doterajší pasívny životný postoj, zmeňte rolu bábky na úlohu Bábkara. Získajte prácu a pracujte pre spoločnosť Primstock.

PRIDAJTE SA MEDZI ÚSPEŠNÝCH A BOHATÝCH!

Vyjadrite svoj názor