Kultúra 2015. 12. 22.

Pripravuje pokračovanie!

Známy komárňanský podnikateľ Ampulka čoskoro vypustí videoklip k piesni, ktorá sa inšpirovala jeho životom.

Viac ako jeden a štvrť milióna videní na Youtube už mal videoklip Ampulka z produkcie rómskej hudobnej dvojice Maco a Mamuko. O to viac vás prekvapí fakt, že to mala byť iba „srandička“ pre zopár zainteresovaných ľudí.

Známy Komárňan Marián Markovič, ktorému nepovie takmer nikto inak ako Ampulka, mal oslavu a títo dvaja hudobníci mu prišli pogratulovať. S Mamukom totiž chodil na základnú školu.  „Vymysleli, že mi zložia pesničku ako darček,“ začína spomínanie Ampulka. Chalani sa tak vžili do vymýšľania a komponovania, až vznikla natoľko chytľavá pieseň, že sa páčila naozaj každému. Kamarátstvo s dvojicou Maco Mamuko prerástla do profesionálnej roviny. Spýtali sa ho, či by im nerobil manažéra a tak im dnes vybavuje vystúpenia a chodí s nimi dnes po koncertoch.

IMG_0198-(002)

Nečakaný úspech

Nie každej piesni sa podarí mať toľko videní , o to zaujímavejšie je, že išlo o videoklip, ktorý tvorcovia zbúchali za dve hodiny. „Zrazu pri nahrávaní začala tá pesnička veľmi dobre znieť. Došlisme na to, že k tomu môžeme rýchlo spraviť rýchlo klip a hodiť to na Youtube,“ hovorí Ampulka. A tam to už trhalo všetky očakávania, ktoré do klipu dávali. „Ampulku už poznajú aj ľudia okolo Rytmusa, alebo od Kmeťa. Obletela Slovensko, Maďarsko, Poľsko, dokonca ju poznajú aj v Anglicku. Raz mi dokonca kamarát hovorí – to by si neveril, v Turecku na pláži ťa zrazu začali hrať, skoro som odpadol,“ smeje sa.

Prvý klip sa však okrem úspechu stretol samozrejme aj s nepochopením a negatívnymi ohlasmi. Mnohí totiž nerozumejú rómčine a zle si vysvetlili zámer klipu. „Vraj sa majetkom vyvyšujeme nad iných, ale to vôbec nie je pravda. Do klipu som chcel pekné veci preto, lebo ľudia sa radšej pozrú na moderné auto, ako na starú škodovku. Pekné ženy, pekné autá, pekné domy,“ vyratúva. Pieseň je ale proste o tom, že pozná všetkých Rómov, všetci poznajú jeho, cigánsky rytmus je mu vlastný, a spolu obchodujú.

Niekto dokonca klip hnal po úradoch, pretože vraj na ňom mafiáni ukazujú svoju silu. „Našej SBS dokonca chceli vziať licenciu na zbrojný preukaz, lebo sa objavili v klipe. Ale čo je to za hlúposť, veď zbrane tam absolútne nevyťahujú a objekt, kde sme nakrúcali, je naozaj strážený,“ čuduje sa.  Niektorí sa dokonca navážali do toho, že prečo kŕmi rómske deti a nie biele.

IMG_0138-(002)

Ampulka 2

V súčasnosti robí Ampulka s Macom a Mamukom na novom klipe, ktorý už čoskoro uzrie svetlo sveta. Spolupracoval na ňom aj s dvoma rapermi, jeden je Američan a druhý – Megga M – je rodák zo Šale. Pôvodne sa mal v pesničke objaviť  Rytmus, no pre pracovnú vyťaženosť ho museli nahradiť niekým iným. „Mal veľa práce s promovaním svojho filmu, my sme ale pol roka čakať nemohli. Do štúdia vtedy prišiel americký raper, ktorého sme do skladby okamžite zakomponovali,“ vysvetľuje.

„V klipe budú bieli, Rómovia i čierny chalan. Pieseň je anglicky, slovensky a rómsky , každý si tam nájde to svoje,“ myslí si. Na výrobe klipu priamo na pľaci, vrátane účinkujúcich, pracovalo dvanásť  ľudí, teraz je v strižni. „Do Komárna sme sa nedostali, pretože by sme museli behať hore-dole s drahou technikou a to je náročné. Už len takto sme pri jeho nakrúcaní strávili celý deň,“ hovorí. Sám sa v ňom objaví, no ani tentoraz nestál za mikrofónom, aby si zaspieval, či zarapoval.

Prvý klip so skladbou bola iba taká zábavka, do druhej už ale vložil nemalé úsilie i financie. „Volať sa bude Ampulka 2, aby si to ľudia vedeli rýchlo nájsť a priradiť k tej prvej. Nebude ale tanečná, bude to skôr o citoch,“ upresňuje. Pesnička je podľa Ampulku o jeho pohľade na svet, bude o Bohu, o láske a o tom, akí sú dnes ľudia falošní. „Ľudí chcem vyzvať k tomu, aby si pomáhali, neboli rasisti, ani lakomí,“hovorí.

IMG_0200-(002)

Ruky väčšie ako stehná

Tridsať šesť ročný Ampulka je pôvodom z Nitry, kde dlhé roky žil, no potom mu cestu skrížila dievčina z Komárna. „Bola tam čosi vybavovať. Stretli sme sa, začali sme spolu chodiť a mne sa v Komárne narodila dcérka. Už som nikdy neodišiel,“ hovorí, prečo sa naše mesto stalo jeho domovom.

Jeho prezývka vznikla v časoch, keď mladý Marián posilňoval a pri stavbe tela si pomáhal rôznymi doplnkami výživy. „Najprv mi kamarát dal prezývku tabletka. Potom, keď sa začali predávať  suplementy v ampulkách, tak ma premenoval na Ampulku. A už mi to ostalo,“ smeje sa. Dnes je z Ampulku vďaka tvrdej makačke v posilňovniach poriadna „korba“.

IMG_0279-(002) IMG_9516-(002)