Región 2018. 12. 18.

Projekt Herbaland má pomôcť ľuďom s podnikaním v oblasti liečivých bylín

Projekt Herbaland má za cieľ pomôcť ľuďom v slovensko-maďarskej pohraničnej oblasti, ktorí by chceli podnikať v oblasti liečivých bylín. V rámci cezhraničného projektu spolufinancovaného z Európskej únie vznikla webová stránka, mapa výskytu liečivých bylín aj informačné centrá.

Konalo sa aj pätnásť workshopov. Ich cieľom bolo vzdelávať aktérov bylinkového priemyslu a zlepšiť ich pozíciu na trhu práce. Prednášali na nich významní odborníci z tejto oblasti.

„V Maďarsku sa bylinkám venujú už vo väčšej miere, majú tam centrá zamerané práve na túto tému, ktoré robia exkurzie pre školy a verejnosť. Naším cieľom je, aby sa pestovaniu liečivých bylín venovali viac aj ľudia u nás, pretože dopyt tu určite je,“ povedala riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Komárno Andrea Fialová.

Pre obyvateľov južného Slovenska môže bylinkárstvo znamenať vítaný vedľajší príjem. Vznikli preto dva informačné body, kde môžu získať cenné informácie všetci záujemcovia, ktorí by chceli podnikať v oblasti liečivých bylín. Sú v priestoroch Regionálnej rozvojovej agentúry v Komárne a vo Veľkých Kapušanoch.

V rámci projektu zmapovali trh s liečivými bylinami v slovensko-maďarskej pohraničnej oblasti. Komplexnú štúdiu už čoskoro zverejnia na internetovej stránke Herbalandu.

Tento portál má pomôcť súkromným osobám, firmám a neziskovým organizáciám, ktoré sa zaoberajú liečivými bylinami, aby nadviazali vzájomnú spoluprácu. Môžu tu zverejniť dopyt a ponuku týkajúcu sa produktov či pracovnej sily, hľadať dodávateľov a ponúkať prácu na doma.

Nájdu tu aj vzdelávacie materiály, ktoré vypracoval vedúci partner projektu Nemzetstratégiai Kutatóintézet (Národný strategický výskumný ústav).

Projekt s rozpočtom 352-tisíc eur je financovaný v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátnych rozpočtov oboch krajín a vlastných zdrojov partnerov projektu.

(sita)