Mesto 2011. 11. 16.

Projekt nového mosta nad Dunajom sa musí obnoviť

Projekt plánovaného nového mosta nad Dunajom medzi Komárnom (SR) a Komáromom (MR) zostarol, musí sa obnoviť.

Prebiehajú medzivládne rokovania, stretávajú sa realizátori mosta, odborníci Slovenskej správy ciest a Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, informoval primátor mesta Komárno Anton Marek.

“Vládne orgány chceli, aby mesto opakovane investovalo do projektovej dokumentácie, s čím sme nesúhlasili, keďže z našej strany určených päť percent na spolufinancovanie sme už vložili,” konštatoval Marek s tým, že maďarská vláda obnoví spoločný projekt z vlastných zdrojov. Žiadali sme našu vládu o podobné riešenie. Došlo k dohode a hotovú dokumentáciu sme poskytli ministerstvu dopravy, ktoré na vyhotovenie nového projektu použije údaje už hotovej dokumentácie,” priblížil primátor.

Dodal, že sa stretol so štátnymi tajomníkmi dopravy maďarskej i slovenskej republiky, ktorým navrhol stretnutie na pôde Mestského úradu v Komárne, aby riešenia technických, ekonomických náležitostí prebehli rýchlejšie.

Primátor nepredpokladá, že vládna kríza na Slovensku ovplyvní prípravu projektu. “Dúfam, že po marci budúceho roka výstavba dostane zelenú,” zdôraznil.

Aj v tomto prípade je všetko vraj len otázka peňazí. “Mesto Komárno urobilo všetko, realizácia je v rukách ministerstva dopravy,” podčiarkol s tým, že nový most odbremení premávku po starom, Alžbetinom moste, ktorý má 110 rokov a stáva sa technicky nevhodným pre súčasnú dopravu. “Po vybudovaní nového mosta sa premávka nákladných vozidiel presmeruje cez novú komunikáciu a starý most sa bude využívať len na osobnú dopravu,” vysvetlil a pripomenul, že vozidlá prichádzajúce z Bratislavy nebudú musieť prechádzať cez celé mesto. “Horšia bude situácia zo smeru Nové Zámky, problematiku budeme riešiť v nastávajúcom období,” tvrdil.

TEXT: TASR

Vyjadrite svoj názor