Šport 2013. 05. 11.

Prvý finálový zápas pre Komárno!

Výhra na palubovke a aj pred halou. Komárno nájazdu z Bratislavy nepodľahlo.

tit (1 of 1)
Trojková kanonáda v podaní Komárna. Domácim padlo 11 trojbodových košov z 21 pokusov. FOTO: Tomáš Kottra

Zápas sa začal za búrlivej atmosféry. Naplnená športová hala privítala protagonistov finálovej série tak, ako sa patrí. Úlohu favorita nemusel niesť ani jeden tím, čoho bol zápas spočiatku dôkazom. Oba tímy začali ofenzívne, v prvej štvrtine padlo dohromady sedem trojkových pokusov. Aj bez Martina Rančíka si dokázali Interisti vypracovať mierny náskok, ktorý ale Komárňania skresali na konci prvej štvrtiny na 22:24.

Tucker za pomoci Deliča ešte nafúkol náskok na osem bodov, no potom zapol na plné obráky domáci tím. Najlepší strelec v bielom Chris Lowe prechádzal obranou súpera ako nôž maslom a v šiestej minúte druhej časti otáčal Simpson trojkou na 40:38. Od toho momentu už viedli iba domáci. V polčase vyhrávali 51:44.

V tretej časti hry explodovala ofenzíva Komárna, ktorého hráči nastrieľali 32 bodov. Amin Stevens, autor 14 bodov a 10 doskokov si myslí, že kľúčom bola skvelá obrana: „Intenzita našej obrany. Bránili sme veľmi aktívne, čo viedlo k ľahkým bodom z protiútokov.“  S Aminom súhlasí aj rozohrávač  Vincent Simpson, ktorý zaťažil konto súpera 10 bodmi, hlavne jeho trojky ho posielali do kolien: „Obrana a doskoky. Vedeli sme, že ak budeme dobre brániť a doskakovať, môžeme podnikať rýchle protiútoky. A to sa dialo v tretej štvrtine.“

Fotogalériu zo zápasu priniesol portál basket.sk

Na konci tretej štvrtiny to bolo už o 20 a zápas sa v poslednej perióde už len v opadnutom tempe dohrával. Každý hráč na ihrisku bol nebezpečný a Interisti nevedeli, kam skôr skočiť. Záver zápasu nezvládla psychicky okrem niektorých fanúšikov Interu ani dvojica Tucker – Delič, ktorí bez podania rúk s hráčmi súpera opustili ihrisko. Komárňanská hala sa im za to náležite odvďačila.

Finále pokračuje v stredu v Bratislave. Tentoraz sa do dresu prezlečie aj Martin Rančík. Traja Američania v drese Komárna si uvedomujú silu tohto hráča. „Bude to veľký rozdiel, pretože Rančík je veľmi dobrý hráč. My budeme ale chcieť získať druhý zápas,“ pozerá sa dopredu Kevin Thompson.

Súhlasí aj Vincent Simpson a zároveň načrtol, čo budú musieť „obuvníci“ v stredu podniknúť: „Musíme hrať naňho tvrdú obranu, aby sa necítil na ihrisku príjemne a tiež mu nedovoliť skórovať ľahké koše. Ak sa nám to bude dariť, môžeme vyhrať bez problémov.“

Optimizmus neskrýval ani Amin: „Rančíka prehrať bude ťažšie, ale s našou obranou sa nám určite podarí vyhrať zápas.“ Ten začína v stredu o 18:00 v bratislavskej Hant aréne. Komárňania chystajú aj autobusový výjazd. Odchod o 15:30 hod. od Športovej haly v Komárne. Účastnícky poplatok 6 Eur na osobu. V prípade záujmu volajte 0907 707 415.

Dlho očakávané finálové zápolenie začalo spôsobom akým by si to želal každý jeden basketbalový fanúšik. Spočiatku sa hral otvorený a útočne ladený basketbal. Strelecký účet bojov o titul otvoril kapitán domáceho mužstva Jan Kratochvíl a následne začala bodová naháňačka oboch tímov. Inter si v piatej minúte vytvoril prvý bodový trhák, ktorý však obuvníci rýchlo zmazali a do druhej časti hry šli s dvojbodovou stratou na svojho súpera (22:24).

V druhej desaťminútovke hostia opäť navýšili svoj náskok na sedem bodov potom však prišla šnúra 14:0 v prospech domácich a vývoj stretnutia sa prvýkrát výraznejšie prehupol  na stranu obuvníkov. Ťažko by sme vyzdvihovali výraznejšieho jednotlivca v drese Komárna, pretože nielen v týchto chvíľach ale v celom stretnutí úradovala tímová hra, ktorá v konečnom dôsledku slávila úspech. Do polčasovej prestávky išli hráči za stavu 51:44.

Po zmene strán prišla komárňanská smršť, na ktorú tak rýchlo Bratislavčania nezabudnú. Domácemu mužstvu vychádzalo úplne všetko vrátane exhibičných prvkov v podaní Amina Stevensa a Chrisa Lowea, no zahanbiť sa nedali ani ostatní. Naopak žlto-čierni sa trápili ako v obrane tak aj v ofenzíve, ktorá bola navyše oslabená o potrestaného Martina Rančíka. Komárňania si do záverečnej časti hry odnášali pohodlný dvadsaťdva bodový náskok.

Záver stretnutia sa viac-menej dohrával a domáci komfortne kontrolovali vytvorený náskok za obrovskej podpory z hľadiska. Skóre stretnutia symbolicky uzavrel trojkou Jan Kratochvíl. Komárno sa tak ujalo vedenia vo finálovej sérii po perfektnom zápase hranom vo výbornej atmosfére.

MBK Rieker Komárno – BK Inter Incheba Bratislava 99:77 (51:44)
Zostavy a body:
Komárno: Lowe 19, Bílik 16, Thompson 12, Kratochvíl 7, Dubovský 6 (Stevens 14, Kozlík 11, Simspon 10, Šoška 4, Stojanov 0)
Inter: Tucker 21, Sedmák 17, Skibniewski 11, Delič 10, Garnett 8 (Graham 4, Urland 4, Miloševič 2, Kuffa 0)
TH: 10/8 – 9/8, fauly: 18:16, trojky: 11:7, 1100 divákov, rozhodovali: Brziak, Ženiš, Fuska
štvrtiny 22:24, 29:20, 32:19, 16:14

TEXT: T. Kottra a T. Bese