Mesto 2020. 03. 01.

Rebeli z Komárna sa stali hitom internetu. Voliť išli v krojoch

Počas sobotňajších volieb odovzdali svoje hlasy aj členovia súboru Slovenskí rebeli. Rozhodli sa tak urobiť v krojoch z rôznych kútov Slovenska.

Napriek tomu, že parlamentné voľby spôsobili napätú atmosféru, členovia folklórneho súboru Slovenskí rebeli sa rozhodli udalosť doslova spestriť. Pri volebných urnách sa totiž objavili v slovenských krojoch a 20 členov súboru tak reprezentovalo nielen skutočnosť, že na osude Slovenska im záleží ale dokonca prišli oblečení v krojoch z celého Slovenska, zastúpenie mali kroje z východného Slovenska, Horehronia aj Myjavy.

„V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne,“ uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek. Dokonca si vybavili volebné preukazy aby tak mohli urobiť spolu na v 31. volebnom okrsku zriadenom v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici.

„Keďže my nie sme nositelia tradícií, my sa zaoberáme folklórom zo všetkých regiónov Slovenska, preto sme si aj obliekli kroje z rôznych kútov krajiny,“ dodal Černek k výberu krojov.

Pre kroje pri voľbách sa rozhodli aj v susednej obci Iža. Ctitelia miestnych tradícií sa obliekli do charakteristických ižanských krojov.

Zdroje: mynovezamky.sme.sk, TASR/Henrich Mišovič, Izsa község – Obec Iža