Mesto 2013. 08. 11.

Režisér Reitman je už Komárňan

Ivan Reitman si prevzal ocenenie a chce navštíviť Komárno. Takú správu priniesol redaktor televízie JOJ Maroš Kočan zo známeho filmového sveta menom Hollywood.

Režisér a producent niekoľkých klenotov zámorskej rodinnej filmovej tvorby sa narodil v Komárne, no ako štvorročný musel pre židovský pôvod so svojimi rodičmi krajinu opustiť. Domovom sa im stala Kanada. „Pamätám si len posledný deň. Hral som sa pred domom a rodičia ma zavolali domov. Ešte som stihol kamarátovi zakričať, že sa uvidíme po večeri. Bol júl, ale rodičia na mňa navliekli kopec šiat a išli sme do prístavu,“ popisuje bolesti úteku do zahraničia režisér a producent titulov ako sú Ghost Busters, Dave, No Strings Atached, Evolution a mnohých iných.

Dlho sa o tomto mužovi u nás nehovorilo. No čím viac času prechádza a čím viac ľudí sa o režisérovi z Komárna dozvedá, jeho popularita rastie. Komárňania sú na Ivana Reitmana hrdí a aj to bol dôvod, prečo sa vedenie mesta rozhodlo aj jeho oceniť titulom čestný občan mesta.

Keďže si režisér pre pracovnú vyťaženosť nemohol prísť ocenenie vyzdvihnúť, to putovalo za pomoci televízie JOJ až za ním. Organizačne sa na tom podieľal aj poslanec mestského zastupiteľstva Varga Tamás. „Nakoľko zastupiteľstvo schválilo udelenie titulu na môj návrh, chcel som tento ‚projekt‘ dotiahnuť až dokonca. Trvalo nám veľmi dlho, a bola to aj dosť náročná práca, kým sme naňho našli kontakt a zistili jeho presnú adresu,“ popisuje.

Poslanec T. Varga sa spojil s Drahu Dobrovicsovou, ktorá symbolický kľúč mesta a dekrét doručila svojmu jojkárskemu kolegovi Marošovi Kočanovi do Hollywoodu. „S ocenením sme mu poslali aj odkaz s pozvaním, že je hocikedy srdečne vítaný vo svojom rodnom meste, v Komárne. Veľmi ma potešila jeho odpoveď, v ktorej uviedol, že v budúcnosti plánuje navštíviť Slovensko a je pripravený sem pricestovať,“ neskrýva radosť.

Zo samotného odovzdávania v pracovni Ivana Reitmana nakrútil redaktor M. Kočan reportáž, ktorú odvysielala televízia JOJ 6. augusta. Ako sa Ivan Reitman nechal počuť, určite sa chce do Komárna vrátiť.

TEXT: ahojkomarno.sk