Ľudia 2022. 03. 28.

Rozhovor: Doktorku Oksanu Loshak medicína sprevádzala už od útleho detstva. Nakoniec ju priviedla až do Komárna

Medicína je často označovaná za životné poslanie a mnohých lekárov ich budúce povolanie sprevádzalo od detských čias. Pediatrička Oksana Loshak z Ukrajiny pochádza z medicínsky bohatej rodiny a do Nemocnice AGEL Komárno prišla pracovať ešte v roku 2019. Okrem nového pracovného miesta si mihom oka obľúbila aj samotné Komárno, ktoré sa naveky zapísalo do jej srdca aj vďaka jeho skvelým obyvateľom.

Dobrý deň, pani doktorka, ako by ste sa v krátkosti predstavili našim čitateľom? Čo je pre vás typické?

Som doktorka Oksana Loshak, PhD, Ukrajinka z mesta Užhorod, ktoré sa nachádza ihneď vedľa hranice so Slovenskom. Od roku 2019 pracujem na detskom oddelení a na všeobecnej ambulancii pre deti a dorast Nemocnice AGEL Komárno. V roku 1998 som ukončila Lekársku fakultu Užhorodskej národnej univerzity. Na Ukrajine som mala viac ako 20-ročnú prax, v roku 2008 som získala PhD. na Štátnej univerzite Inštitútu pediatrie, pôrodníctva a gynekológie Národnej akadémie lekárskych vied Ukrajiny (Kyjev, Ukrajina).

Mám rodinu, syn György študuje 6. ročník medicíny a manžel Yurii je podnikateľ. Čo sa týka mojej povahy som aktívna, rada komunikujem s ľuďmi, vždy sa snažím mať vedľa seba veľa kamarátov, neznášam byť sama. Rada cestujem, som optimistka a presvedčená, že neexistujú prekážky, ktoré sa nedajú zvládnuť.

Vedeli ste odmalička, že chcete byť lekárkou? Mali ste prípadne iné vysnívané zamestnanie?

V mojej rodine je už skoro celá dynastia lekárov. Mama je pediatrička, otecko je röntgenológ, brat a švagriná sú gynekológovia. Celé moje detstvo bolo sprevádzané medicínou, často som bola v nemocnici s rodičmi a o inom odbore som ani nerozmýšľala. Najviac ma bavila pediatria, rada som sledovala, ako mamka vyšetruje deti. Doma s kamoškami sme sa hrali na lekárky.

Kde ste študovali medicínu? Mali ste na škole nejaké obľúbené predmety?

Medicínu som študovala na Lekárskej fakulte Užhorodskej národnej univerzity. Okrem pediatrie sa mi veľmi páčila gynekológia a pôrodníctvo. Pôrod a začiatok nového života bol vždy sprevádzaný pocitom šťastia a starostlivosť o zdravie novorodenca je pre mňa  ako spoluúčasť v tomto zázraku. Vždy sa snažím, aby mladá rodina cítila podporu v tejto ťažkej úlohe, aby bábätko vyrástlo a vychovali ho. Aj keď sa dieťatko narodilo choré a podarilo sa ho vyliečiť, vždy to bol príjemný pocit, že som sa o to pričinila aj ja.

Podľa čoho ste si následne vyberali svoju lekársku špecializáciu? Rozhodovali ste sa medzi viacerými smermi alebo bola pediatria jasným výberom?

Rozhodnutie bolo medzi gynekológiou a pediatriou. Ale vďaka mojej mamke som dala prednosť detskému lekárstvu. Deti sú ako čistý list papiera – „ako ho nakreslíš, taký bude naďalej“. To znamená, že keď naša prevencia a liečba sú správne, to maličké bábätko bude zdravé. Dnes už vieme dosahovať naozaj dobré výsledky v boji s chorobami.

Čo vás priviedlo pracovať až sem do Komárna?

Stalo sa to náhodne. Ešte v Užhorode sa mi podarilo zoznámiť s vedúcimi lekármi spoločnosti AGEL, potom som navštívila Komárno, a to nádherné mesto sa mi vrylo do srdca. Veľmi mám rada ľudí, ktorí tu bývajú, páči sa mi aj to, že tu pokojne nažívajú Maďari a Slováci – podobne aj v mojom rodnom meste sú občania približne 18 národností. A aj povahovo sú tunajší ľudia veľmi podobní mojim spoluobčanom na Ukrajine. Cítim sa tu pokojne a pohodlne a už tu mám aj veľa kamarátov. Vďaka nádhernému kolektívu nemocnice sa cítim ako v rodine, sme tu veľmi dobrý tím.

V aktuálnej situácii, počas vojny v mojej rodnej krajine, ukázal slovenský národ svoje veľké srdce, svoje milosrdenstvo a snahu pomôcť Ukrajincom, ktorí boli prinútení opustiť svoj domov. Pravdu hovorí múdrosť, že človek človeka pozná v nešťastí. Slováci sú dobrí ľudia a ja som hrdá, že sú takí aj okolo mňa.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Mám rada deti. Chcem pomôcť pacientom s akútnymi ochoreniami, to zahŕňa moja práca na detskom oddelení Nemocnice AGEL Komárno. Vyšetrujem a v prípade nutnosti liečim aj novorodencov na neonatologickom oddelení. Každodenne pracujem v ambulancii pre deti a dorast, ktorá patrí nemocnici a je obvodnou ambulanciou – tam sa viac venujem profylaxii a prevencii. Všetko, čo robím, je súčasťou zmyslu môjho života.

A čo voľný čas? Máte nejaké záľuby, ktorým sa venujete?

Rada športujem, cvičím zumbu, mám tam veľa priateľov, a to spojenie tanca a fitnesu mi dáva aj veľkú psychologickú podporu. Tiež mám rada exkurzie, rada cestujem do rôznych miest – Bratislava, Budapešť, Viedeň a pod.

Máte tu v Komárne nejaké svoje obľúbené miesto kam rada chodíte? Prípadne čo máte na meste najradšej?

V Komárne milujem Dunaj, prechádzka po nábreží na Alžbetinom ostrove mi prináša oddych a dodáva silu.

Máte na záver nejaký odkaz pre budúcich nádejných medikov, ktorí by chceli svoj život zasvätiť medicíne?

Môžem si dovoliť len poradiť pracovať vždy pre dobro svojich pacientov, pamätať na to, že lieči aj slovo, čestne a úprimne vykonávať svoju prácu a každého pacienta vnímať a pristupovať k nemu ako by bol členom vašej rodiny.

Rozhovor: Bc. Stella Hamranová

Foto zdroj: Oksana Loshak