Mix 2019. 10. 30.

Rozhovor: Gitary z Kolárova dobýjajú svet. Namierené majú do francúzskej kapely Gojira

Neveľa ľudí má jasno počas vysokej školy v tom, kam sa ich cesty životom budú uberať. Dvojica kamarátov Imrich Kamocsai a Norbert Szabó v tom avšak mali jasno. Svoju zanietenosť k hudbe sa rozhodli posunúť do neprebádanej oblasti, a to výroby gitár. Jedinečné nástroje sa tak od roku 2012 vyrábajú v dielni v neďalekom Kolárove.

Výroba gitár je naozaj nezvyčajná profesia. Ako prišiel tento nápad?

Ten moment kedy sme sa k tomu v skutočnosti dostali bola taká nešťastná udalosť. Počas autonehody sa mojej basovej gitare zlomil krk a každý hovoril, že je potrebná výmena celého krku. Oprava by stála toľko, ako nová basa a nakoľko sme boli študentmi, tak sme na to nemali financie. Môj kamarát bol vyučený stolár a zistil, že po zakúpení náhradných dielov by sme nový krk vedeli vyrobiť aj sami a hneď popritom sme aj vyrobili jednu gitaru a basgitaru, neskôr ďalšiu a už sa to nedalo zastaviť.

Odkiaľ ste získali zručnosti na výrobu gitár? Navštevovali ste nejaké kurzy alebo ako to prišlo?

V podstate sme boli samoukovia. Učili sme sa z videí na internete a z kníh.

Aké rôzne gitary vyrábate?

Vyrábame elektrické gitary a elektrické basy. Akustické gitary nevyrábame.

Čo všetko predchádza tomu, kým klient môže držať v ruke hotovú gitaru?

Zo začiatku to je približne 50 mailov (smiech), to samozrejme závisí od toho, či je klient z blízka alebo ďalej zo zahraničia. Počas tohto zistíme aké má požiadavky a následne zakúpime súčiastky a až potom začne samotná výroba.

Ako dlho trvá takýto proces výroby?

Po zakúpení súčiastok sa výroba pohybuje od 3 až do 6 mesiacov. Niekedy to môže byť aj viac alebo menej.

Odkiaľ beriete inšpiráciu pri výrobe?

S nápadmi väčšinou prídu klienti, ale my pracujeme s vlastnými tvarmi, čo je u nás základ. Snažíme sa tým nekopírovať a robiť tak vlastný tvar, do ktorého zákazník môže vložiť svoje nápady. Ale svoje vlastné nápady vieme zrealizovať vtedy, keď robíme ukážkovú gitaru na sklad alebo každý rok, keď robíme gitaru ako výhru v rámci jedného festivalu.

Neverili nám, že pre nás je dôležité, že môžeme tie gitary vyrábať nezávisle od toho o akú sa jedná.

V ktorých kútoch sveta môžeme nájsť vaše gitary?

Gitary máme najmä v Európe, v Maďarsku, v Česku, niekoľko kusov máme na Slovensku a tiež vo Francúzsku.

Máte nejakú konkrétnu cieľovú skupinu alebo sa snažíte vyhovieť všetkým klientom nezávisle od hudobného žánru?

Zo začiatku sme sa snažili každému vyhovieť ale ľudia sú nedôverčiví. Neverili nám, že pre nás je dôležité, že môžeme tie gitary vyrábať nezávisle od toho o akú sa jedná. Neskôr sa sám vykreslil náš profil v podobe výroby metalových gitár. Dnes s tým nebojujeme, vyrábame ich a snažíme sa ísť moderne s dobou.

Kedy ste si povedali, že ste spokojní so svojou prácou a, že ste sa dostali tam, kde ste chceli?

To sa ešte nestalo. Keby sme tam boli, tak by to nebolo zaujímavé a neprišli by žiadne inovácie. Každá naša gitara je vylepšená o maličkosti a snažíme sa ju dotiahnuť k dokonalosti. Vždy sa niečo mení aj na trhu a môže sa stať, že aj my zistíme, že chceme implementovať nové veci, alebo aj klient nás často inšpiruje a príde s novými nápadmi. Ak máme možnosť na inovácie, tak sa do nich pustíme.

Môžete sa pochváliť nejakými spoluprácami, na ktoré ste obzvlášť hrdí?

Máme dve gitary napríklad v maďarskej kapele AWS. Chlapci sú veľmi šikovní, reprezentovali štát aj na Eurovízii a veľmi sa nám páči čo robia a dobre sa nám s nimi spolupracovalo. Okrem toho pravidelne spolupracujeme s fínskou kapelou Beast in Black a so Slovenska s PhoenixRT, Anima a The Butchers.  

Zúčastňujete sa nejakých výstav alebo súťaží?

Súťaže veľmi nie sú, nakoľko táto oblasť je veľmi subjektívna, ale výstavy sú. Žiaľ, tu na Slovensku sú na nízkej úrovni. Niečo väčšie je v Maďarsku ale tento rok sa bohužiaľ výstava nekonala. Výstavy, ktoré avšak vyzerajú kvalitne sú v Nemecku alebo Amerike, kam by sme sa chceli raz dostať.

Je nejaká kapela, v ktorej by ste chceli vidieť svoju gitaru?

V niektorých sú naše gitary už teraz, ale kde by sme chceli vidieť našu gitaru tak to je francúzska metalová skupina s názvom Gojira alebo švédsky Amon Amarth.

Popri gitarách sa venujete aj samotnej hudbe, ako napríklad hraniu na nejaký nástroj alebo skladaniu hudby?

Začalo to tak, že sme chceli hrať ale zistili sme, že nemáme taký talent (smiech) a na druhej strane sme na to už ani nemali čas keď sme začali vyrábať gitary.

Rozprávali sme sa s Imrichom Kamocsaim.