Fotky 2011. 02. 09.

FOTO: Rozlúčkový koncert Hobo Blues Band!

Legenda maďarského bluesrocku, skupina Hobo Blues Band, ktorá už desaťročia patrí k vrcholu rockovej scény našich južných susedov, sa nám predstavila v športovej hale večer 8. apríla.

Zohratá dvojica - Földes "Hobo" László a Deák "Bill" Gyula

Charizmatický leader zoskupenia, spevák, spisovateľ a klaun v jednej osobe Földes „Hobo“ László založil HBB koncom sedemdesiatych rokov so zámerom predstaviť americký blues, biely bluesrock, básne beatovej generácie a napríklad aj tvorbu skupín Doors či Rolling Stones ľuďom spoza železnej opony. Ide o všestranného človeka z obrovským rozhľadom, pohybujúceho sa isto v rôznych žánroch umenia. Jeho snaha sa i napriek nepriazni vtedajšieho vedenia krajiny stretla s obrovským úspechom v radoch mladého obecenstva a predznamenala závan slobody v našich krajinách. Počas vyše tridsaťročnej kariéry sa hudobný profil HBB niekoľkokrát zmenil a vystriedalo sa v nej veľa muzikantov. Punc originality však pretrval až do konca.

Fotogalériu z koncertu nájdete tu!

Rozhodnutie ukončiť činnosť skupiny naštartovalo rozlúčkové turné. V rámci neho sa nášmu mestu dostala česť vidieť jeho jediný koncert usporiadaný na Slovensku. Toto vystúpenie bolo teda s veľkou pravdepodobnosťou poslednou možnosťou vidieť HBB naživo v našom meste. K jedinečnosti a kvalite vystúpenia prispel aj zoznam umelcov, medzi nimi napríklad gitarový kráľ Tátrai Tibor, basgitarový profesor Póka Egon ale aj vlastník najbluesovejšieho hlasu v Európe, Deák „Bill“ Gyula. Je teda samozrejmé že tento koncert si nenechali ujsť ani skalní fanúšikovia zo širšieho okolia, ktorí v hojnom počte doplnili Komárňanov.

Kapela vsadila na repertoár z raného obdobia svojej kariéry, tým pádom mala staršia generácia o husiu kožu postarané.  Treba však dodať, že ani mladí ľudia v obecenstve sa nedali zahanbiť, prekvapujúco dokonale poznali hudbu aj piesne skupiny a vytvorili fantastickú atmosféru. Toto vlastne potvrdzuje fakt že tvorba HBB je nadčasová. Vystúpenie bolo pomyslene rozdelené do troch častí. Po prvej ráznej rock’n’rollovej časti prišiel part niekoľkých lyrických pesničiek zahratých akusticky, následne sa v poslednej časti vrátili k pôvodnému energiou nabitému bluesrocku. Obaja speváci ako aj hudobníci boli počas trvania koncertu spontánne odmeňovaní jasotom publika, ktoré sa nezdalo ani ku koncu večera unavené. Po rozlúčke a ďakovačke si obecenstvo vyžiadalo nášup, ktorému kapela neodolala, vrátila sa a zahrala ešte ďalšie dve skladby. Vystúpenie ukončila nesmrteľnou Johnny B. Goode.  Išlo o jedinečný rozlúčkový večer plný kvalitnej hudby a nám neostáva nič iné, ako zaželať členom skupiny veľa úspechov v ich ďalšom profesionálnom aj osobnom živote.

Vo vestibule si návštevníci mohli kúpiť cédéčka alebo tričká s logom skupiny, ktorým sa v trvajúcej eufórii ťažko dalo odolať – takže od teraz vlastním tričko z obrovskou figou na hrudi 🙂

TEXT: sunshine