Región 2014. 01. 26.

Slováci sú už pracovitejší ako preslávení Japonci

V Európskej únii Slováci patria medzi národy s najväčším počtom pracujúcich cez víkendy. A podľa nedávneho prieskumu sme už vraj pracovitejší ako preslávení Japonci. V sobotu pravidelne pracuje každý štvrtý Slovák a v nedeľu dokonca každý piaty občan našej krajiny.

S týmto výsledkom sme sa zaradili do vedenia v rámci Európskej únie. V rebríčku sa za nami umiestnili aj také krajiny ako Írsko, Veľká Británia či Holandsko. V každej inej krajine by ste mali menšiu šancu na vikendovú šichtu ako u nás.

Prekvapujúci je aj výsledok ďalšieho prieskumu. S počtom odpracovaných hodín za rok, sme predbehli dokonca aj usilovných Japoncov. Aj v ázijských krajinách už dochádza k zvoľňovaniu tempa a mnohé krajiny nahradili 6-ďňový pracovný týždeň, len 5-dňovým.

V Malajzii sa pracuje 5 dní v týždni a 8 hodín denne. Majú 31 dní dovolenky a veľa rôznych štátnych sviatkov ako napríklad narodeniny kráľa, alebo oslavy Budhu.

V čínskych provinciách sa však stále maká ako o život a lenivosť tam nemá miesto. Ročne obyvatelia Hong Kongu odpracujú 2 344 hodín. Majú 13 dní dovolenky ročne.

Podľa rebríčka, sú na poslednom mieste v počte odpracovaných hodín Nemci. Na samotnú dĺžku odpracovaných hodín môže vplývať aj vyspelosť technológie, ktorú v tejto krajine používajú. Nemci patria medzi tie národy, ktoré zvyknú dovolenkovať najviac, majú až 30 dní dovolenky a k tomu ešte treba prirátať aj štátne sviatky.

(zdroj: noviny.sk, ilustračné foto)