Mix 2023. 12. 04.

Spievajúci vianočný stromček jediný svojho druhu na Slovensku a vianočné trhy? Nájdete ich na námestí v Komárne!

Vianočné trhy sú typickým znakom príchodu Vianoc. Sú opradené čarovnou náladou, príjemnými vôňami a taktiež zaujímavým sprievodným programom. Nadšenci vianočnej atmosféry sa do Komárna rozhodli priniesť jedinečný projekt, ktorý vo svojej podobe funguje v Zürichu už viac rokov, u nás v Komárne bude druhý svojho druhu v celej Európe!

Počas vianočných trhov v Komárne, ktoré budú na Klapkovom námestí od 3.12. do 24.12 každý deň od 15:00 do 20:00 sa návštevníci môžu tešiť na rôzne chutné jedlá, ale aj sprievodný program vo forme predstavení na takzvanom “spievajúcom stromčeku.” “Podľa mňa je to niečo veľkolepé, čo nemá na Slovensku obdobu. Ide o silný emotívny zážitok, ktorý prežívame všetci spoločne, či už na javisku alebo pred ním” približuje nám jeden z nadšencov pre Vianoce Patrik Ruman, ktorý je zároveň aj spoluorganizátorom projektu.

Cieľom projektu je prinavrátiť do mesta vianočné trhy, aby ľudia nemuseli cestovať do Budapesti, Viedne, Bratislavy alebo iného mesta. Tradičné vianočné trhy spestrí aj spomínaný spievajúci stromček z ľahkej konštrukcie s výškou 6 metrov a šírkou 6 metrov. Spievajúci stromček má celkovo 5 poschodí, na ktorých účinkujú speváci. Do projektu sú zapojené základné školy, stredné školy, základná umelecká škola, folklórny súbor, spevokoly.

S týmto nápadom prišiel podnikateľ a nadšenec pre Vianoce, Richard Kneizel, už známy svojou kreativitou a lokalpartiotizmom. “Tým, že som žil 22 rokov vo Švajčiarsku v Zürichu a mojou profesiou okrem gastronómie bolo aj organizovanie spoločenských podujatí pre rôzne komunity, som chcel svoje získané skúsenosti zužitkovať aj tu u nás, v Komárne. Minulý rok sme vymysleli a zorganizovali zasnežovanie pri vodárenskej veži v Komárne a vianočné trhy so spievajúcim stromčekom by bolo pekné pokračovanie.”

Už minulú nedeľu (3. decembra) zažili Komárňania Vianočné trhy, spievajúci stromček a ostatný zaujímavý sprievodný program, ktorého súčasťou bolo tradičné varené víno, ovocný punč, gofri, palacinky, horúca čokoláda, pečené gaštany, trdelník, podplamenník. Na trhu dokonca nájdete aj špeciál zo Švajčiarska: raclette – tavený syr servírovaný na varených zemiakoch v šupke s raclette korením a kyslou prílohou. Celé námestie je vianočne osvetlené a z reproduktorov hrajú vianočné koledy.

Trh sa bude konať každý deň poobede od 15:00 hod., na ďalší veľkolepý program sa všetci môžeme tešiť už v stredu 6. decembra od 14:00. Program a vystúpenia na “spievajúcom stromčeku” sa ďalej budú konať počas dní 8.-10. december, 13. december, 15.-17. december a 22. december taktiež od 16:00 hod.

Ako sa podarilo zrealizovať takýto komplexný nápad práve v Komárne? “S touto myšlienkou som rovnako ako pri zasnežovaní oslovil svojho priateľa Patrika Rumana a pána primátora mesta Komárno Bélu Keszegha, ktorí boli veľmi ochotní a pomohli zrealizovať tento náročný projekt. Je to finančne náročný projekt, ale aj vďaka ochotným sponzorom sa nám podarilo tento projekt zrealizovať, za čo som veľmi vďačný. Presne takéto projekty nás vedia spájať a mňa osobne ako aj Patrika veľmi motivovať,“ dodáva na záver Richard Kneizel.

Chcete teda zažiť emočný zážitok z vianočného obdobia s tým, že pritom ani nemusíte vycestovať do väčších miest alebo zahraničia na vianočné trhy? Tak jednoznačne navštívte Klapkovo námestie v Komárne počas niektorého poobedia a dokonalý zážitok z Vianoc bude zaručený!

Deti sa dokonca aj tento rok budú môcť vyšantiť v snehu pri Vodárenskej veži, keďže si organizátori pripravili nie jedno, ale dokonca až tri snehové delá a ešte ako prekvapenie aj menší stánok s občerstvením, ktorý si minulý rok veľmi priali malí aj veľkí návštevníci zasneženého kopčeka pri vodárenskej veži. Hor sa teda aj na sánkovačku!

Moderátorka adventných programov: Gyurász Ildikó
Hlavní sponzori: Richard Kneizel, Patrik Ruman
Organizátori: Mesto Komárno, MsKS Béni Egressyho, OZ Villa Camarum
Sponzori: Eduard Halmo – ANAPLAST SK spol. s.r.o., Haller spol. s.r.o., Attila Csémi – Delaty 9 Project spol. s.ro., Peter Kovács, Adrián Marcinkó – WADO s.r.o., Coool Bar, Roland Hámori, COORDING spol. s.r.o., Tomáš Bartaloš – NajStromčeky spol. s.r.o., VIOR Beaty, Attila Fazekas – Villatesta spol. s.r.o., Rustique a.s., Royal Water, Rudolf Töltésy – photography, SUBARU Komárno – Mariol KM, s.r.o., Penzión DUNA panzió, DHC GROUP s.r.o., 22MEDIA s.r.o.