Mesto 2012. 08. 10.

Sťahujú sa Rómovia do Komárna?

Vedenie tvrdí že nie, rovnaké stanovisko zaujali aj pracovníci úradov.

Obyvatelia niektorých častí mesta podpisujú petície. Mesto zatiaľ nevie presne, ako ďalej.

Trasa Luník – Komárno
Mestom sa už niekoľko dní šíri panika ohľadom údajného toku prisťahovalcov rómskeho pôvodu z východu Slovenska.Vedenie mesta pripravuje vyhlásenie ohľadom tohto problému a podľa slov Róberta Dobiho, vedúceho organizačného oddelenia primátora ide o zbytočnú paniku.

“Mesto nemá v pláne sťahovať sem žiadnych občanov z Luníka IX.” Ako dodal, Komárno má problémy ubytovať vlastných občanov, ktorí o byty žiadajú a preto si nevie predstaviť, kam by takéto množstvo občanov z iných kútov republiky umiestňovalo. Navyše, ak chce niekto u nás žiadať o byt, musí byť aspoň tri roky zamestnaný v Komárne, alebo mať tu trvalý pobyt po dobu aspoň päť rokov.

Poplašné správa
Niektorí, hlavne na sociálnej sieti Facebook, pritom hovorili o stovkách Rómov z košickej mestskej časti Luník IX, kde sa mala búrať bytovka. Podľa vyjadrenia zástupcov mesta, ak nastal pohyb občanov, tak to má na svedomí sťahovanie ľudí z okolia Komárna k rodinným príbuzným, prípadne bývalých obyvateľov bytového domu na vnútornej okružnej, ktorých ale na prvé a druhé sídlisko mierilo len zopár. Asi päťdesiatka “mierila” na Harčáš.

Podobne nás neoficiálne informovali na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny a tiež na Sociálnej poisťovni, kde sa starajú o priznanie a vyplácanie sociálnych dávok. Tí by si zrejme všimli nových 500 žiadateľov…

Iné informácie považuje za poplašné správy s cieľom zdiskreditovať vedenie mesta, alebo vzbudiť rasovo motivované vášne medzi obavateľmi.

Luník IX je katastrofou. Žiadni bývalí obyvatelia však k nám neprúdia.

Zviazané ruky aj nohy, ústa zapchaté… 
Mesto však priznáva, že v niektorých častiach mesta žijú neprispôsobivý občania a spôsobujú nemalé problémy. Samospráva má však vo veľa prípadoch zviazané ruky. Hoci sa pod petíciu so sťažnosťou na hluk, špinu a znečisťovanie prostredia na Sústružníckej ulici podpísali desiatky rodín, orgány len sťažka problémom pohnú. Mesto totiž nevlastní byty, ktoré si neprispôsobiví občania prenajímajú a vlastne ani nevie, kto je ich skutočným majiteľom. Ten sa pritom môže rozhodnúť, že “uňho” bude bývať ktokoľvek a mesto s tým nič nespraví.

„Mesto sa nevie dopátrať, kto je skutočným vlastníkom budovy. Konateľom firmy je „biely kôň“, ktorý vraj býva v Rusovciach a nevie sa ani poriadne podpísať. Skutočným vlastníkom je údajne nejaký Rumun,“ informoval počas tohto týždňa denník SME hovorca Róbert Králik.

Až po zistení majiteľa by mohlo Komárno podniknúť kroky. „Primátor by mohol vlastníka pokutovať, ak sa dokáže výtržnosti nájomníkov. Museli by ich však prichytiť priamo pri čine, zdokumentovať a muselo by sa to viackrát opakovať. Na základe predložených dôkazov by potom majiteľ bol povinný s nájomníkmi rozviazať zmluvu. V opačnom prípade by nasledovala pokuta až do výšky 6638 eur,” dodal pre SME Králik.

FOTO: Ilustračné

Vyjadrite svoj názor