Stolpersteine – o tragické osudy obetí holokaustu môžete „zakopnúť“ aj v Komárne
Kamene zmiznutých, inak nazývané aj Stolpersteine, nie sú žiadnou raritou. Nájsť ich možno v takmer každej krajine, ktorá počas druhej svetovej vojny padla do rúk nacistom.
Zlatisté dlažobné kocky nám aj po mnohých rokoch pripomínajú obete holokaustu, rasového násilia či samotného nacistického režimu. Na Slovensku ich nájdeme v mnohých mestách, vrátane Banskej Bystrice či Štiavnice, Brezna, Dunajskej Stredy, Lučenca, Bratislavy aj Komárna.
Odkiaľ prišiel tento nápad?
Unikátny spôsob spomínania na obete holokaustu je výtvorom nemeckého umelca Guntera Demniga z roku 1992. V celej Európe ich nájdeme už takmer 100 000, čo z drobných kociek robí najväčší decentralizovaný pamätník v Európe.
Čo umelca priviedlo k myšlienke na vytvorenie pamätníkov? Bolo to samotné konanie nacistov v jeho rodnom Kolíne nad Rýnom. V roku 1940 tam uskutočnili akúsi testovaciu deportáciu Rómov, aby vraj zistili, ako na niečo také budú ľudia z okolia reagovať. Keď sa umelec na tento transport vypytoval vo svojom susedstve, ľudia mu tvrdili, že na okolí Rómovia ani nikdy nežili. V tej chvíli si uvedomil, že keď sa vytratí pamäť na miestnu históriu, tak sa na isté veci môže zabudnúť. Akoby sa ani nikdy neboli udiali.
Podľa posvätnej Tóry človek zomrie až vtedy, keď sa zabudne na jeho meno. Práve z tohto tvrdenia vychádzal aj Gunter Demnig. Rozhodol sa pátrať po zmiznutých obetiach a následne ich mená vyrývať do dlažobných kociek, ktoré osádzal pred ich domovy. Mená, ktoré by inak upadli do zabudnutia, sa takto naďalej udržia vo verejnom povedomí.
S nemeckým umelcom na tomto projekte pravidelne spolupracujú občianske združenia, školy či domáci nadšenci histórie.
Blízka minulosť
Cieľ projektu je stručný a jasný – spoločné „zakopnutie“ o osudy ľudí vpísaných do zlatistých kociek v chodníkoch, aby sme už nikdy viac nezakopli tak ako v období nacistického režimu. Podľa Andreja Čierneho z občianskeho združenia Antikomplex.sk je „veľmi dôležité uvedomiť si, že to nie je história, ktorá sa odohrávala kedysi dávno niekde ďaleko. Kamene pripomínajú, že k tým najväčším tragédiám dochádzalo v uliciach, po ktorých denne chodíme, v časoch, ktoré si stále živo pamätajú naši starí rodičia.“ Na Slovensku od roku 2012 dobrovoľníci osadili už vyše 200 pamätných dlažobných kociek. Ich množstvo bude postupne naďalej rásť.
Občianske združenie Antikomplex.sk vzniklo v roku 2011 a od tej doby sa neúnavne venuje „traumám z nedávnych dejín v našej kolektívnej pamäti a zo spolužitia rôznych etník a vierovyznaní na našom území a okolí.“ Pri príležitosti desiateho výročia svojho vzniku sa v roku 2021 rozhodli väčšinu slovenských príbehov obetí fašizmu aj zdigitalizovať. Na ich webe môžu návštevníci nájsť interaktívnu mapu s dosiaľ osadenými Kameňmi zmiznutých.
Za každou dlažobnou kockou sa ukrýva mimoriadne krutý a tragický príbeh človeka, ktorý medzi rokmi 1939 až 1945 prišiel o život v jednom z koncentračných táborov. Ako Andrej Čierny ozrejmil, občianske združenie sa snaží „vyhovieť rôznym žiadostiam, ktoré dostávame od pozostalých alebo ľudí, ktorí sa stretli so zaujímavým príbehom.“
Priamo na mieste
Ako sme už spomínali, Kamene zmiznutých možno poznať aj pod pôvodným názvom Stolperstein. V preklade je to kameň, o ktorý zakopnete. Kamene dobrovoľníci osádzajú do zeme priamo pred dom, ktorý si obete naposledy slobodne a dobrovoľne vybrali ako svoje obydlie či miesto na vykonávanie pracovnej činnosti. Životy ľudí či celých rodín, ktorých osudy nám pripomínajú, vzájomne nijako nesúvisia. Spoločné mali iba jediné – zavraždili ich nacisti. Do osudného dňa všetci vykonávali svoje profesie, viedli usporiadaný život vedľa svojich susedov a na uliciach pred domami sa hrávali ich deti.
Malý pamätník pozostáva z betónovej kocky o veľkosti 10 x 10 centimetrov. Tá je spravidla osadená priamo do dlažby. Na jej vrchole je umiestnená mosadzná tabuľka s informáciami o danom človeku. Uvádza meno, rok narodenia a niekoľko slov o jeho osude.
Väčšina Kameňov zmiznutých je venovaná židovským občanom. Niektoré ale nesú aj mená odbojárov či politických odporcov. Podľa organizácie sa chystajú osádzať aj kamene na pamiatku zavraždeným Rómom.
Podľa Andreja Čierneho by pre nás takto zobrazené kúsky histórie mali byť „mementom našich spoluobčanov, ktorých zabili počas Slovenského štátu, ale aj našej tendencie zvaľovať vlastné problémy a viny na iných.“
O históriu „zakopávame“ aj v Komárne
Kamene zmiznutých sú súčasťou mnohých slovenských miest. Medzi nimi sa už niekoľko rokov nachádza aj Komárno. V roku 2013 sa v meste uskutočnilo pietne podujatie, počas ktorého bolo osadených 6 pamätných kameňov.
Jeden Stolpersteine sa nachádza na Eötvösovej ulici pred domom číslo 9. Pripomína život a smrť doktora Ernesta Waldmanna, ktorého nacisti zajali a do koncentračného tábora v Osvienčime deportovali v roku 1944. Tam následne zomrel.
Päť kameňov môžu obyvatelia mesta nájsť na Komenského ulici pred základnou školou. Venované sú rodine Pasternákových, ktorých postretol rovnaký osud ako doktora Waldmanna. Zsigmond, Mária, Dezső, Margit a Sándor boli v roku 1944 deportovaní do Osvienčimu a tam chladnokrvne zavraždení.
Aj ich príbehmi sa zaoberá spomínané občianske združenie Antikomplex.sk a už čoskoro prinesie podrobnosti z ich životov.
Text: Bc. Stella Hamranová
Zdroj: teraz.sk domov.sme.sk cas.sk tyzden.sk antikomplex.sk komarno.sk