Mix 2020. 10. 08.

Stratu sluchu je možné liečiť, odborníka však treba navštíviť včas

Otorinolaryngologickú ambulanciu v Nemocnici AGEL Komárno navštevuje veľké množstvo nepočujúcich pacientov či pacientov s oslabeným sluchom. Starostlivosť o sluch alebo prípadné problémy netreba podľa odborníkov podceňovať, spýtali sme sa preto MUDr. Richarda Hudáka, čo stratu sluchu ovplyvňuje a ako je možné tomu zabrániť.

,,Našu ambulanciu navštevuje veľké množstvo nepočujúcich pacientov, či už s akútnymi poruchami sluchu, ktoré súvisia so zápalom vonkajšieho a stredného ucha, nadmerným množstvom ušného mazu vo zvukovode, cudzími telesami vo zvukovode alebo dlhšie trvajúcou nádchou. Často sú u nás aj  starší pacienti s vekom ovplyvnenou nedoslýchavosťou, ktorí chodia na pravidelné kontroly sluchu,“ opisuje MUDr. Richard Hudák z komárňanskej ORL ambulancie. Podľa jeho slovstratu sluchu ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. Prechodné oslabenie sluchu súvisí so zápalom vonkajšieho alebo stredného ucha či meningitídou,u detí zväčšenou nosohltanovou mandľou, poranením, teda napríklad perforáciou blanky bubienka alebo nadmerným množstvom ušného mazu. ,,Trvalé oslabenie sluchu môže vyvolať nádor, užívanie ototoxických liekov, ale aj vekom podmienená strata sluchu, genetika, pobyt v hlučnom prostredí. Vplyvným faktorom je aj to, čo si málokto z nás uvedomuje – hluk veľkomesta, telefonovanie, používanie slúchadiel a počúvanie hlasnej hudby. Ďalej sem patria vrodené vývojové vady, infekcia matky v tehotenstve a nedostatok kyslíka pri pôrode,“ hovorí MUDr. Hudák. Vrodená hluchota sa dá diagnostikovať v tehotenstve pomocou genetického vyšetrenia. V komárňanskej ORL ambulancii je podstatne viac je pacientov so zvyškami sluch,  resp. nedoslýchavosťou rôzneho stupňa, ako úplne nepočujúcich pacientov.

Odborníci sa zhodujú, že ak si na svoj sluch dávame pozor a dbáme na prevenciu, vieme strate sluchu zabrániť.  ,,Medzi preventívne opatrenia patrí pravidelná lekárska prehliadka, pravidelná hygiena zvukovodov, čistenie Eustachovej trubice, kardio športy, vylúčenie toxínov z jedla a ototoxických liekov. Dôležitá je tiež zdravá strava s množstvom antioxidantov, vyhýbanie sa hluku a ak už sme v hlučnom prostredí, tak používajme ochranné pomôcky ako slúchadlá či tlmiče,“ hovorí MUDr. Richard Hudák.  

Dobrou správou je, že stratu sluchu je možné liečiť. Prevodová strata sluchu súvisí s poškodením vonkajšieho alebo stredného ucha, teda bubienkovej dutiny, zápalom, vrodenými chybami alebo úrazom. ,,V závislosti od toho je liečiteľná medikamentózne alebo napríklad operáciou vrodenej stenózy vonkajšieho zvukovodu, tympanoplastickými operáciami pri poškodení blanky bubienka, resp. reťaze sluchových kostičiek v bubienkovej dutine. Percepčná porucha sluchu má pôvod v poškodení vnútorného ucha, teda zmyslových sluchových buniek, je podmienená vekom a dá sa zlepšiť medikamentózne, a to korekciou sluchovej vady naslúchacími aparátmi,“ vysvetľuje ORL lekár z komárňanskej nemocnice.

V ORL ambulancii sa postarajú o dospelých, ale aj o detských pacientov a objednávanie je jednoduché – stačí zavolať na telefónne 035 7909 276. ORL ambulancia poskytuje širokú škálu vyšetrení s kompletným technickým vybavením, k dispozícii majú endoskopy, klinický audiometer, tympanometer či mikroskop.

(Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková, Hovorkyňa skupiny AGEL SK)