Región 2013. 03. 28.

Strelca z Hurbanova odsúdili na deväť rokov a psychiatrické liečenie

S rozsudkom je spokojný obžalovaný aj prokurátor. Poškodení budú zrejme žiadať odškodné.

 

Expolicajt Milan Juhász, FOTO: SITA
Expolicajt Milan Juhász, FOTO: SITA

Bývalého mestského policajta Milan Juhásza (52), ktorý vlani v Hurbanove zavraždil troch Rómov a ďalších dvoch zranil, včera Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) odsúdil na deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil ochranné ústavné psychiatrické liečenie a ochranný dohľad na tri roky. Rovnaký trest navrhol súdu prokurátor.

„Senát dospel k záveru, že je potrebné u obžalovaného znížiť trest pod dolnú hranicu zákonom stanovej trestnej sadzby, pretože obžalovaný spáchal trest v stave zníženej príčetnosti,“ vyhlásil predseda senátu. Súd teda prihliadol na znalecké posudky psychiatrov a psychológov, podľa ktorých mal Juhász v čase masakry výrazne znížené ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. Obžalovaný je trestne zodpovedný za svoj skutok, ale tieto okolnosti zapríčinili, že súd mu mimoriadne znížil trest. Inak by mu hrozilo väzenie na 25 rokov až doživotie. S rozsudkom je spokojný prokurátor aj obžalovaný, obe strany sa vzdali práva podať odvolanie. Rozsudok je teda právoplatný.

Čo sa stalo?

Milan Juhász z obce Svätý Peter strieľal v Hurbanove 16. júna minulého roka. Dráma sa začala krátko po 10.00 h, keď sa súkromným autom doviezol pred obytný dom, vystúpil z auta a začal strieľať.

O život prišiel 44-ročný muž, jeho 19-ročný syn a 24-ročný zať. Druhý syn utrpel priestrel pľúc a jeho manželka mala poranenú nohu.

O hodinu neskôr sa strelec pred domom primátorky vyhrážal, že sa zastrelí. Po dvoch hodinách vyjednávania s políciou sa vzdal. Na súdnom pojednávaní svoj skutok oľutoval.

„Keď je spokojný môj klient, som spokojná aj ja,“ povedala po vyhlásení rozsudku Juhászova obhajkyňa Adriena Vysudilová. Obžalovaný sa vyjadrovať nechcel, rovnako ani primátorka Hurbanova Margita Zemková, ktorá celý proces sledovala. „Návrh trestu bol starostlivo zvažovaný a plne zohľadňoval a odôvodňoval všetky skutočnosti viažuce sa k osobe páchateľa, k skutku a najmä k stavu jeho podstatne zníženej príčetnosti,“ povedal po rozsudku prokurátor Aurel Pardubský. Podľa neho by Juhász mohol o podmienečné prepustenie požiadať po odsedení si troch štvrtín trestu. „U tohto páchateľa je dôležité zdôrazniť, že mu bolo popri treste odňatia slobody uložené ochranné liečenie ústavnou formou, ktoré nie je viazané na nejaký čas,“ pripomenul. Či alebo kedy sa dostane Juhász na slobodu teda záleží od lekárov a súdu, pretože jedine súd môže v tomto prípade ochranné liečenie ukončiť.

Pozostalí po zavraždených a zranení si na súde uplatňovali odškodné prevyšujúce 90.000 eur. Súd ich odkázal na občiansko-právne konanie.

TEXT: TASR